مدافع تیم فوتبال استقلال دلایل عدم ارائه بازی های نه چندان خوب تیمش را تشریح کرد.

به گزارش افکارنیوز ، حنیف عمران زاده یکی از بازیکنانی است که نحوه صحبت کردنش همیشه به دل می نشیند و حرف های جالب و خاصی می زند.

این بازیکن بعضی مواقع حرف هایی می زند که هیچ کس از او انتظار ندارد ولی در لابه لای صحبت هایش می توان فهمید که همه چیز را رصد می کند و حتی در مسائل سیاسی و اقتصادی کشور هم جستجوگر خوبی است.

عمران زاده در گفت وگو با فارس در خصوص مسائل مختلف به ویژه مبحث استقلال، عدم استقبال تماشاگران از بازی های این تیم و خوب بازی نکردن آبی پوشان صحبت کرده و در واقع حرف هایش را با شیوه خودش بیان کرده است.

متن گفت وگوی این بازیکن را در زیر می خوانید:

* از بازی شروع کنیم، چطور بود؟

فکر نمی کنم زیاد بد بودیم ولی در نیمه دوم خیلی بهتر ظاهر شدیم، نسبت به بازی گذشته هم بهتر عمل کردیم. انشاء الله تا هفته های آینده بهتر می شویم.

* ظاهراً قبل از بازی با اکبرپور صحبت می کردی و گفتی که اگر کمیته انضباطی یک امتیاز استقلال را برگرداند بهتر است و بازی ها بدون تماشاگر برگزار شود اتفاقی نمی افتد.

من به شوخی با اکبرپور صحبت می کردم و می گفتیم و می خندیدیم ولی در این ۵ سال انصافا چنین چیزی ندیده بودم. من نمی دانم دلیلش چیست. خدا وکیلی وقتی وارد زمین شدیم داشتیم از تعجب شاخ درمی آوردیم. تیم برای گرم کردن بالا آمد دیدیم ۵۰۰ نفر در استادیوم هستند، تازه تیم در کورس قهرمانی است. یک نکته جالب دیگر بگویم با علیرضا نیکبخت مشغول تماشای بازی ملوان بودیم با راه آهن آن هم در انزلی و متوجه شدیم ملوانی که داماش را در رشت با ۳ گل شکست داده در خانه خودش هیچ تماشاگری ندارد و سکوها تقریبا خالی بود. من فکر نمی کنم این مسئله به بد بازی کردن و این حرف ها ربطی داشته باشد و باید ریشه یابی شود. البته ما هواداران خوبی داریم و هیچ وقت برای ما کم نگذاشته اند اما خودشان هم قضاوت کنند. اگر AFC به ایران ۴ سهمیه داده فقط به خاطر تماشاگران و استقبال خوب آنهاست وگرنه امکانات ما با امارات یکی است؟ البته من معتقدم مسئولان باید این موضوع را در نظر بگیرند که چه اتفاقی افتاده است. برای معمولی ترین بازی استقلال و پرسپولیس حداقل ۵۰ هزار نفر به استادیوم می آمدند اما حالا چه؟ درست است ما خوب بازی نمی کنیم ولی فوتبال بالا و پایین دارد و به قول امیر خان یک روز بد هستیم و یک روز خوب. مگر یک هوادار چقدر در جیبش پول می گذارد که بخواهد این همه خرج بلیت کند تازه می دانم اکثر آنهایی که به استادیوم می آیند از قشر جنوب تهران هستند. متأسفانه بهترین جای استادیوم را الکترونیکی کردند و هواداران را به آنجا راه نمی دهند. همین عرب ها برای کشاندن مردم به استادیوم جایزه های گران قیمت تعیین می کنند اما اینجا کاری می کنند مردم دیگر به استادیوم نیایند.

* در صحبت هایت متوجه شدیم که قبول داری استقلال خوب بازی نمی کند؟

انصافاً بازیکنان ما دیروز معرفتی بازی کردند. نکونام و صادقی نبودند و ساموئل هم در تمرینات نیست و به خاطر مشکلات مالی نمی آید. آخر مگر می شود یک تیم اینقدر مشکل مالی داشته باشد. مدیرعامل از اموال خودش برای تیم خرج کند و مربی از رفقایش قرض بگیرد تا کار تیم جمع و جور شود. به خدا ما هم خانواده داریم و خرج آنها را می دهیم، آن هم از اداره مالیات.

*چطور؟

ما به کجا پناه ببریم و بگوییم که وقتی پولی نگرفته ایم چگونه مالیاتش را بدهیم، به خدا قسم این حرف همه فوتبالیست ها است که من با فریاد آن را می گویم. تا حرف می زنیم ممنوع الخروجمان می کنند، من پولی نگرفته ام که بخواهم مالیاتش را بدهم. من از وزیر ورزش خواهش می کنم حالا که روی کار آمده و تکلیف روشن شده به وضعیت تیم سر و سامان بدهد که مدیرعامل ماشینش را نفروشد و قلعه نویی از رفقایش برای تیم قرض نکند.

* یعنی خوب بازی نکردن تیم به این مسئله هم ربط دارد؟

یکی از مشکلات خوب بازی نکردن تیم همین مسئله است. بازیکن در جریان تمرین به فکر فروش ماشینش است. من که گفتم قبول می کنم خوب بازی نمی کنیم و حتی قلعه نویی هم گفته فوتبال بالا و پایین دارد، یک روز خوب هستیم و یک روز بد. اما همه چیز را در نظر بگیرید و بی انصافی نکنید.

* چه بی انصافی؟

اول در نظر بگیرید که به خاطر مشکلات مالی شرایط روحی تیم ما خوب نیست، دوم اینکه ما امسال خوب بدنسازی نکردیم و وقت مناسبی در اختیار نداشتیم، سوم اینکه همین مشکل بدنسازی باعث شد تا خیلی از بازیکنان ما آسیب ببینند و خیلی کم اتفاق افتاد که همه بازیکنان دور هم در تمرینات باشیم، چهارم فاصله کم بازی ها که حتی فرصت تمرین کردن برای رویارویی با حریفانمان را هم نداریم. امروز بازی می کنیم، فردا ریکاوری، پس فردا تمرین سنگین و دوباره یک تمرین سبک قبل از بازی و باز هم مسابقه، اصلا فرصت نداریم که روی تاکتیک تیم های حریفمان کار کنیم حالا این وسط بازیکنان لت و پار هم می شوند و فرسودگی گرفتیم. باز هم بگویم؟ آدم آهنی که نیستیم، نمی خواهند فوتبال ایران درست شود. حداقل همین را بگویند خیالشان راحت شود. در همین ترکیه دولت به اکثر تیم ها وام می دهد تا مشکلاتشان را حل کند اما در اینجا هیچ اتفاقی نمی افتد.

* مثل اینکه دل پر دردی داری؟

چرا نداشته باشم. این را حتما از قول من بنویسید من احترام زیادی برای اعضای هیئت مدیره قائل هستم و موی سپید آنها خیلی برای من ارزش دارد اما هر وقت آنها جلسه می گذارند فردایش می بینیم که مصاحبه می کنند و می گویند مشکلات مالی به زودی حل می شود، حالا این به زودی کی می آید خدا می داند. ما که چیزی ندیدیم. حرف دیگری هم دارم که بزنم، همین شرکت پاسارگاد که پارسال مثلاً اسپانسر استقلال بود از ۱۲ اسفند ماه سال گذشته چک ۲۴۰ میلیونی من را پاس نکرده است، آقایان اگر می خواهید به مشکلات فوتبال رسیدگی کنید سراغ مسئولان این شرکت ها بروید. این پولی که به من نمی دهند پول باشگاه استقلال است و حق یک باشگاه مردمی. آنها حتی پول باشگاهمان را نمی دهند، دلیلش چیست؟ از استقلال استفاده ابزاری کرده اند و تبلیغ شرکتشان را روی پیراهن زده اند و کلی تبلیغات و مشتری گرفته اند حالا پول مردم را نمی دهند من هم امروز می روم چک را به فتح الله زاده می دهم و مردانه می گویم این پول را بگیرد و خرج باشگاه کند، حداقل به امور تیم که می تواند با این پول رسیدگی کند.

* پیگیری نکردی چرا پولت را نمی دهند؟

آقایان ۱۳ بار من را به دفتر شرکتشان کشاندند و بردند. هی امروز و هی فردا، آخر مگر می شود، مگر من بازیکن بیکار هستم که هر دقیقه برای گرفتن پولم به آقایان التماس کنم؟ به خدا قسم هیچ جای دنیا اینگونه نیست که سرمربی یک ریال پول نگرفته باشد. فتح الله زاده به خاطر آنکه پول ندارد رویش نمی شود به محل تمرین بیاید چون شرمنده است. من از مسئولان وزارت ورزش می خواهم به داد استقلال برسند، حداقل با تزریق ۲ - ۳ میلیارد پول ۳۰-۴۰ درصد کار ما جلو می افتد. شما باور نمی کنید من بازیکن باید برای حل مشکلاتم چقدر فکر و خیال کنم. اینجوری باشد باید کلیه ام را بفروشم! حداقل امورات زندگی ام می گذرد البته خدا را شکر من امسال درصدی از باشگاه گرفته ام و بابت خودم صحبت نمی کنم ولی این حرفی که می زنم می دانم که بقیه هم با این مشکلات روبرو هستند.

* وقتی اینگونه صحبت می کنی خیلی از مردم عادی و قشر رو به ضعیف جامعه واکنش نشان می دهند و مدعی هستند فوتبالیست ها پول خوبی می گیرند و توقعاتشان آنقدر بالاست که از رقم های میلیونی حرف می زنند.

من نباید خیلی از حرف ها را بزنم اما حالا که پرسیدید می گویم، خود من خرج ۳ خانواده را می دهم، همه هم از من توقع دارند مگر ما زندگی نداریم؟ مگر کارمندان باشگاه استقلال خرج و مخارج و زن و بچه ندارند؟ من فوتبالیست شدم آن هم به دست تقدیر. می خواهم از پولم استفاده کنم و جایی سرمایه گذاری کنم اما شما فکر کنید وقتی من چک می کشم و پول نمی شود چقدر با آبرو و اعتبار یک بازیکن بازی خواهد شد. بعضی وقت ها می خواهم سرم را به دیوار بکوبم. من می دانم برخی ها با ماهی ۵۰۰ یا ۶۰۰ هزار تومان زندگی می کنند اما آنها این را هم بدانند که من سالی ۳ بار مادرم را از نزدیک می بینم، از ۱۶ سالگی در بدترین شرایط در تهران زندگی کردم و آن زمانی که ساندویچ مانده می خوردم برخی از مردم پدر و مادرشان برایشان صبحانه حاضر می کردند. کلا خانواده ام را در یک سال ۱۰ بار هم نمی بینم، عید و تعطیلات هم که ندارم. ۳ سال است روز اول فروردین و درست هنگام سال تحویل بازی داریم، کدام یک از مردم چنین شرایطی دارند به جز موارد خاص. به خدا فقط فوتبالیست ها مرفه نیستند مثلا دکترها با یک عمل ۴۰ یا ۵۰ میلیون پول می گیرند شما تصور کنید در ماه ۵ عمل جراحی داشته باشند، همین برایشان کافی است البته نمی گویم او کار نکرده چرا، او کار کرده، سختی کشیده و زیر نور چراغ درس خوانده، ولی نسبت به بقیه بیشتر اذیت شده است. شما به محل تمرین بیایید به جز چند مورد ماشین مدل بالا بقیه همه یا ۲۰۶ دارند یا با آژانس این طرف و آن طرف می کنند.

* اما فوتبالیست ها هم انصافا شرایط مالی بدی ندارند.

من حرف شما را قبول ندارم، همه فوتبالیست ها وضعیت مالی خیلی خوبی ندارند. شاید از هر صد نفر ۵ نفر مرفه باشند. من به اندازه خودم خوب جمع کرده ام و شفاف می گویم خودم عرضه جمع کردن نداشتم و اگر پدرم نبود یک ریال هم نمی توانستم سرمایه گذاری کنم اما شما پیشکسوتان باشگاه را ببینید چه شرایطی دارند، چرا نمی گویند بساز و بفروش ها، طلافروش ها، صراف ها و خیلی های دیگر شرایط خوبی دارند، چرا اینها را مثال نمی زنند؟ تازه به خدا اگر این اقشاری که گفتم مثل فوتبالیست ها مالیات بدهند. بازیکنی که نه پنج شنبه دارد نه جمعه مدام در چشم است چون ۹۰ دقیقه بازی های استقلال و پرسپولیس مستقیم پخش می شود اما مشکلات بازیکنان را کسی نمی بیند، شاید باور نکنید همسران خیلی از فوتبالیست ها آرزو دارند یک روز پنج شنبه ناهار را با هم باشند اما مگر می شود. بازیکن تمرین می کند و روز قبل از بازی به اردو می رود فردا هم که در زمین است و تازه شب بازی خسته و کوفته به خانه می رسد. همه تصور می کنند وقتی ما به اردوی پیش از فصل می رویم استراحت می کنیم اما نمی دانند که خبری از «هالیدی» نیست. مربیان بدنساز کاری می کنند که با زانو به اتاقمان برگردیم تازه در تیم هایی که امیر قلعه نویی هستند شرایط بدتر است و فشار تمرینات وحشتناک است. حرف من این است حداقل ۵ سال استقلال را به فتح الله زاده بدهند تا او بداند و مشکلاتش ولی مدیری که فردایش را نمی داند چگونه می تواند امید به آینده داشته باشد.

* اما از همه اینها که بگذریم هواداران استقلال نگران هستند چون می گویند تیم رقیبشان خوب نتیجه می گیرد و ۶ گل به حریف می زند.

اگر آنها نگرانی دارند به ورزشگاه بیایند و حمایت کنند. وقتی هزار نفر به استادیوم می آیند چه کار کنیم؟ قلعه نویی حرف خوبی زد، او گفت قدیم ها در رختکن استقلال و پرسپولیس ۳ بر صفر از حریفان خود پیش بودند اما حالا همه تیم ها کار می کنند و با قدرت مقابل ما ظاهر می شوند ضمن آنکه ما فاصله ای با صدر جدول نداریم که اینقدر از بازی هایمان کم استقبال می شود. ما اگر بازی های پایین جدولمان را می بردیم الان صدرنشین بودیم اما آنهایی که می گویند ما پول میلیاردی می گیریم مگر از دل تیم خبر دارند.

* بگذریم، در بازی قبل کاپیتان استقلال شده بودی، دلیلش چه بود؟

امسال تقریبا سال ششمی است که در استقلال هستم و اولین بار بود که کاپیتان شدم اما نکونام گفت من بازوبند را نمی بندم و صادقی هم همین کار را کرد که در نهایت بازوبند نصیب من شد.

* سخت نبود؟

خیلی سخت بود حتی به کادر فنی گفتم که وقتی بازوبند را می بندید شرایط خیلی عوض می شود، این هم جز افتخارات من است و یک روز به فرزندم می گویم که من کاپیتان تیم استقلال بودم.

* ماجرای توقیف خودروات در جاده چه بود؟

یک کار خیلی فوری داشتم و می خواستم به تهران برگردم، حواسم نبود در سرازیری سرعتم خیلی بالا رفت و یکی از مأموران محترم راهنمایی و رانندگی لطف کرد و ماشینم را به پارکینگ برد. جریمه و نمره منفی هم در گواهینامه ام ثبت شد.

* حتما شنیدی که کفاشیان مدعی شده کی روش می خواهد استقلال و ۳ تیم دیگر حاضر در لیگ قهرمانان آسیا در اردیبهشت ماه بدون بازیکنان ملی پوش پا به این مسابقات بگذارند.

فکر کنم سرمربی و مدیرعامل باید بنشینند و با کی روش جلسه بگذارند که هم استقلال ضرر نکند و هم تیم ملی. من مطمئنم همه چیز با دور یک میز نشستن حل می شود.

* هاشم بیک زاده هم که گل ۳ امتیازی استقلال را زد.

وقتی خدا یکی را دوست داشته باشد همین می شود. این همه علیه بیک زاده جو درست کردند ولی او صبوری کرد و آیا شما مصاحبه ای از بیک زاده دیدید؟ خدا جواب صبر بیک زاده را داد. بازی قبل پاس گل داد و این بازی گل زد. به خدا قسم آدم به صبوری بیک زاده کم پیدا می شود و هر کسی بود نسبت به آن همه انتقادات واکنش نشان می داد ولی بیک زاده این کار را نکرد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات