سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی از دلایلش برای بازگشت به میدان می گوید. او می گوید که آمده تا به دور از حاشیه ها خانه اش را از نو بسازد.

به گزارش افکارنیوز ، بازگشتش به کشتی یکی از اتفاقات خوب ورزش بود. محمد بنا که کشتی فرنگی ایران را از نو بنا کرده یک سال پس از جدایی از کشتی به خانه اش برگشت. او آمده اما مشکلات کم نیستند.

فدراسیون هنوز در گیر و دار نداشتن رئیس است. بدهی ها سر به فلک کشیدند و البته منتقدان زیادی بازگشت مربی دوست داشتنی مردم را خیلی هم اتفاقی خوشایند نمی دانند. او خودش هم چراهای زیادی برای تصمیمی که گرفته دارد اما دل به دریا زده و قدم به پیش گذاشته است.

او که چندی هست تقویم را پیش رویش گذاشته و هر روز قلمی قرمز می کشد روی روزهایی که از پی هم می روند. دلش تاب ندارد. روزها را یک به یک می شمارد تا تابستان برسد. وقتی که قرار است دخترش برای اولین بار بیاید و ایران، سرزمین پدری اش را ببیند. او در این گفتگو از کشتی، دل مشغولی های این روزها و از فوتبال می گوید:

* بالاخره برگشتید. ولی روزهای سختی پیش روی شماست.


- قطعا همین طور است. خودم می دانم که روزهای سختی دارم. راستش خودم هم دلایل زیادی داشتم برای نیامدن اما این قدر معذورات اخلاقی و دلی داشتم که نتوانستم جلوی خودم را بگیرم. اینجا خانه من است و نمی توانم چشمم را ببندم و به خانه ام پشت کنم.

* البته انتقادها هم از همین روز اول کم نبوده. از سوی دیگر حالا همه از شما انتظار دارند در همه اوزان فقط طلا بگیرید!


- می دانم چه می گویید. می دانم چقدر کارم سخت است. می دانم که راه دشواری پیش روی همه ماست. مشکلات را می دانم اما آمده ام که باشم. من هرچه دارم را از کشتی دارم. کشتی تمام زندگی من است. اسمم، اعتبارم و آبرویم را از این کشتی و این لطف مردم بدست آوردم پس حالا ترسی ندارم از اینکه همه اش را یک جا به پای کشتی بگذارم و بروم. فکر نمی کنم حتی در بدترین شرایط هم تصمیم اشتباهی گرفته باشم. من برای ادای دینم آمدم. در این مدتی که نبودم کم حرف نشنیدم. مگر نگفتند فلانی شارلاتان است اما ماندم و سکوت کردم چون همیشه گفتم نیاز کشتی، آرامش است. اگر من شارلاتان باشم، مردم مرا طرد می کنند و اگر نه هم خدا عزت می دهد تا در میان شان ذره احترامی داشته باشم.

* پس دوباره باید امید داشته باشیم به درخشش کشتی فرنگی ایران؟


- ببین چند سال قبل یعنی بعد از المپیک چین که آمدم، زمینی را برای کشت و کار به من دادند که چند هزار متری بود. باید شخمش می زدم، می کاشتم و برداشتش می کردم. زمان داشتم، کار را شروع کردیم و بچه هایم مزد زحمات شان را گرفتند. حالا اما آن مزرعه شخم خورده، کچل شده و خیلی از خاکش از بین رفته. ولی این بار همه از من می خواهند در ۶ ماه معجزه کنم. از خود شما رسانه ها، مردم، اهالی کشتی و حتی آنهایی که شاید دل شان به برگشت محمد بنا نباشد. خم رنگرزی که نیست. باید کار کنی. باید یکدل باشی. همه باید در کنار هم کار کنیم تا به موفقیت برسیم. من که حاضرم، لخت شدم و حالا وسط میدان ایستادم. یا علی گفتم و آمدم جلو. فکر می کنم همه هم قرار است پای عهدشان بمانند. اصلا گوشم را با این حرف ها که می گویند قرار است زیر پایم خالی شود یا آیه های یاس پر نمی کنم. من مرد و مردانه آمدم وسط، می دانم که وقتی نیتت خیر نباشد، سرت می خورد به طاق پس اگر کسی جور دیگری فکر کند، روزگار خوشی برایش نمی ماند. البته این بار من فقط مسئول تیم بزرگسالانم. این کمی از حجم کارم کم می کند.

* کارتان از کی آغاز می شود؟


- از شنبه استارت می زنیم. تیم ملی باز می شود با همه سرمایه اش. به همه بچه ها گفتم که برگردند. مهم نیست چند وقت است که روی تشک نرفتند. باید همه بیایند اردو. از امید نوروزی، بشیر باباجان زاده، حبیب اخلاقی تا قاسم رضایی و بقیه. همه قرار شده بیایند و با هم شروع کنیم. کادرم هم که معرفی کردم. البته من از نوربخش هم خواستم بیاید که البته او خیلی علاقه ای به همکاری مجدد با ما نداشت و نیامد. راستش خیلی وقت است که خیلی ها تلاش کردند تا بین ما و رفقای مان اختلاف بیاندازند. شاید گاهی هم موفق شده اند، شاید هم نه.

* ما که از برگشتن تان به کشتی خیلی خوشحالیم. شما هم همین حس را دارید؟


- خوشحالم؟ اگر بگویم این عزای زندگی ام است، می خندید اما با همه علاقه و عشقی که دارم، ترس هم دارم. چون مسئولیتی بزرگ بر دوشم گذاشته شده. مسئولیت خواسته ۷۵ میلیون هموطن در شرایطی که مشکلات هم کم نیستند. برای همین است که می گویم دستم برای کمک به سوی همه دراز است. البته پول هم که نیست یعنی برای ما کشتی گیرها و دیگر رشته های مدال آور نیست. (می خندد)

* هنوز هم از فوتبالی ها دلخورید؟


- ببین دلخور نیستم. خودتان می دانید که من عاشق فوتبالم. ولی می گویم این درست نیست که فقط برای فوتبال همه چیز باشد. کروش و ولاسکو خیلی بزرگند. دست شان درد نکند که دل این همه ایرانی را شاد کردند ولی طلای المپیک هم لبخند را به لب مردم می نشاند پس اقلا یک گوشه عنایتی که به آن رشته های می شود را به ما هم داشته باشید. من دردم می گیرد وقتی بچه هایم این همه سختی دارند آن هم تازه بعد از کسب مدال طلای المپیک. محمد بنا کی تا حالا چیزی را برای خودش خواسته؟ من حرف خودم را نمی زنم. رشته هایی مثل ما کم نیستند. اصلا من تیم ملی و فدراسیون، کی روش یا ولاسکو را هم که خیلی موفق بودند، نمی گویم. بروید به هزینه های باشگاهی نگاه کنید. این ها هم که بودجه های شان از همین بودجه های عمومی است دیگر. این نکته را می دانم که خود مسئولان عالی رتبه ورزش کشور هم به آن پی بردند و به فکر تغییر این نگرش هستند.

* برویم سراغ فوتبال؟ این روزها تب هاشم بیگ زاده و مسی خیلی داغ شده.


- راستش بیگ زاده بازیکن خیلی بزرگی است. او بچه خوبی است و موفق می شود اما این جو اصلا جو قشنگی نبود و کاش اتفاق نمی افتاد.

* حمله به فیس بوک مسی هم که آخرش بود.


- نمی دانم چرا گاهی این اتفاقات می افتد. راستش خود من از این برخوردهای احساسی کم لطمه نخوردم. یادتان که هست ماجرای سعید عبدولی. وقتی حق پسرم را خوردند، برگشتم و رو به آن که آن بالا نشسته بود گفتم، این حق خوردن ندارد. حاصلش چه شد؟ خودم هم باید کنار می رفتم. باید حقم را نمی دادند. تا وقتی که مارتینتی بود، اذیتم کردند. ولی آن نامه ها، ایمیل ها و اتفاقات چهره خوبی را از ما نساخت. کاش دیگر چنین اتفاقاتی تکرار نشود. تازه بنده خدا مسی که اصلا کاری نکرده. راستش ما ایرانی ها اصلا آدم های مهاجمی نیستیم. کاش یک لحظه خودمان را کنترل کنیم و هیجانی تصمیم نگیریم.

* راستی گفتید تیم ملی صعود نمی کند؟


- من می گویم خیلی سخت است که امتیاز بگیریم. گروه سختی داریم الان بوسنی پدیده اروپاست. نیجریه یکی از بهترین های آفریقاست و آرژانتین هم که دیگر گفتن ندارد. خیلی سخت است. با شرایط امروزمان، خیلی کارمان دشوار است. البته غیرت ایرانی و تلاش مربیان می تواند یک نمایش قابل قبول از ما نشان دهد. من که می گویم اصلا نباید توقع از فوتبال مان را بالا برد.

* باز هم که می گویید آلمان قهرمان است؟


- من خیلی این تیم را دوست دارم اگرچه تا حالا نشده در آمریکای جنوبی تیم های اروپایی موفق باشند. ولی این تیم لیاقت قهرمانی را دارد اگر اسیر بازی های نانوشته ورزش نشود. ولی می دانم در دور مقدماتی یک بازی زیبا برابر آمریکایی ها برگزار می کنند.

* شما که این قدر علاقمند فوتبالید چرا به برزیل نمی روی تا فوتبال ببینی؟


- تابستان؟ نه من از الان لحظه شماری می کنم برای تابستان. دخترم قرار است به ایران بیاید. باید همه جای کشورش را به او نشان بدهم. این اولین بار است که به کشورش می آید.

* می توانید با دخترتان به برزیل بروید؟


- نه بابا من کلا در زندگی ام یک بار به استادیم رفتم آن هم بازی پرسپولیس و همای قبل از انقلاب بوده است. تمرین تیم ملی زود تعطیل شد و گفتند اگر دوست دارید می توانید بروید ورزشگاه. من هم رفتم بازی بچه محل مان، علی آقای پروین را دیدم. اتفاقا او یک گل زد تا پرسپولیس بازی را نبازد. دیگر غیر از آن ورزشگاه نرفتم.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات