گفت وگویی متفاوت از سرمربی تیم ملی فوتبال ایران

سرمربی تیم ملی فوتبال کشورمان گفت: اولین بازی در جام جهانی بسیار مهم است چرا که بازیکنان در آن عصبی بازی می کنند.

به گزارش افکارنیوز ، کارلوس کی روش با حضور در یک برنامه تلویزیونی در خصوص موضوعات مختلفی صحبت کرد. او در این گفت وگو درباره صحبت های سرمربی تیم ملی نیجریه، بازی های تدارکاتی برای تیم ملی و… صحبت کرد که در زیر می خوانید:

*عملکرد چه تیم هایی را در جام جهانی موفق تر از سایر تیم ها می دانید؟

در این دوره از جام جهانی تمامی غول های فوتبال حضور دارند همه تیم هایی که قهرمان جام جهانی در دوره های گذشته شده اند در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل حضور دارند. تیم هایی مثل ایتالیا، آرژانتین، آلمان، اسپانیا، اروگوئه و برزیل همگی از غول های فوتبال جهان هستند و من مطمئنم که سه تیم از چهار تیم پایانی جام جهانی از بین این تیم ها انتخاب می شوند و شاید تیم دیگر از میان تیم هایی مثل پرتغال و انگلیس انتخاب شوند. اما نظر من این است که حتماً سه تیم از بین چهار تیم پایانی جام جهانی را غول های فوتبال تشکیل می دهند.

*انتخاب مرد سال فوتبال جهان هم در پیش است شما به چه کسی رأی دادید؟

همانطور که می دانید طبق قوانین فیفا اعلام رأی محرمانه است و نمی شود آن را بیان کرد اما باز هم تأکید می کنم که رأی من فقط رأی کارلوس کی روش نبود بلکه رأی تمام مربیان فوتبال ایران و اعضای کادر فنی تیم ملی بوده که ما ارجح ترین رأی را به فیفا معرفی کردیم. از من نخواهید که بگویم به چه کسی رأی دادیم چرا که ممکن است فیفا جریمه ام کند!

*در حال حاضر چه بازی های تدارکاتی برای تیم ملی فوتبال ایران در نظر گرفته شده است؟

در حال حاضر تیمی انتخاب نشده اما اگر بخواهم به صورت قطعی در این باره حرف بزنم باید بگویم که بعد از صعود به جام جهانی امکان برگزاری بازی های دوستانه نبود چرا که تیم های ایرانی درگیر لیگ قهرمانان آسیا بودند و این مسابقات به ما اجازه نداد که بازی تدارکاتی برگزار کنیم. البته همانطور که می دانید از آنجایی که صعود ما به جام ملت های آسیا قطعی شده و با جلب نظر فدراسیون فوتبال کویت زمان بازی ما با این تیم جلوتر افتاد تا بتوانیم در تاریخ ۵ مارچ (۱۴ اسفند) یک بازی دوستانه برگزار کنیم. البته ما منتظر قرعه کشی جام جهانی بودیم و قبل از قرعه کشی دست ما برای برگزاری بازی دوستانه بسته بود. فکر می کنم تا ماه فوریه (بهمن) بتوانیم همه برنامه هایمان را قطعی کنیم.

*سرمربی تیم ملی نیجریه گفته که بازی با ایران سخت تر از بازی با آرژانتین است، شما در این باره چه پاسخی دارید؟

نکته ای که من باید به آن اشاره کنم این است که فوتبال ایران از قول های دنیا نیست. اما منظور مربی تیم نیجریه از این حرف این بوده که همیشه در چنین تورنمنت هایی بازی اول بسیار مهم است چون بازیکنان با شرایط عصبی ای به میدان می روند. البته شاید چون تیم نیجریه مقابل تیم های آسیایی بازی نکرده و از این تیم ها شناخت ندارد برایشان این بازی سخت باشد و من فکر می کنم که مهم ترین دلیل صحبت های سرمربی نیجریه به همین دلیل بوده است. در جام جهانی ۲۰۱۰ که من سرمربی تیم ملی پرتغال بودم برزیل هم در اولین دیدارش به سختی کره شمالی را شکست داد. و به این خاطر من از فدراسیون فوتبال خواسته ام تا بعد از پایان لیگ در ۹ آوریل (۲۰ فروردین) اردویی را در آفریقا برگزار کنیم تا بازیکنان با تمرکز بیشتری به دیدار حریف آفریقایی بروند.

*شما امروز در نشست خبری تان صحبت از عملیات غیرممکن کردید، فکر می کنید تیم ملی ایران می تواند از گروهش در جام جهانی صعود کند؟

وقتی از مأموریت غیرممکن صحبت کردم منظورم فیلم و سینما بود که آن را به فوتبال ربط دادم در واقع خداوند بشر را خلق کرده تا مأموریت های غیرممکن انجام دهد ما باید کارهای غیرممکن را ممکن کنیم. من از همه مردم دعوت می کنم که این فیلم را ببینند تا متوجه شوند که چطور غیرممکن ممکن می شود و می توان گام های فراتری برداشت. بعضی مواقع اتفاق افتاده که شاید خود ما هم کارهای غیرممکن را ممکن کرده ایم اما الآن خبر نداریم باید اعتقاد و اعتماد داشته باشیم و مثل سربازانی که به جنگ می روند برای موفقیت تلاش کنیم برای همین من صحبت از مأموریت غیرممکن کردم.

*بعضی از بازیکنان اعتقاد دارند که لژیونر شدن دلیل خوبی برای دعوت به تیم ملی است و حتی علیرضا جهانبخش را در اینباره مثال می زنند، شما با این حرف چقدر موافق هستید؟


جمله خوبی گفتید می خواهم واضح تر در این باره صحبت کنم، جهانبخش در اردوهای قبلی هم همراه ما بود اما او بیشتر در اردوهایی حضور داشت که برای آمادگی بازیکنان در نظر گرفته بود و دلیل دوم هم این بود که جهانبخش درگیر مسابقات زیر ۲۲ سال بود و من اعتقاد داشتم که بازی در این تیم برای او بهتر از نیمکت نشینی در تیم بزرگسالان است اما برای کسانی که این حرف ها را مطرح می کنند صحبتی دارم به آنها می گویم که جهانبخش پول را فراموش کرد و به هلند رفت تا آموزش ببیند. کاری که جهانبخش کرد حرفه ای بود و به دنبال یادگیری فوتبال رفت اما بعضی ها به بعد مالی توجه می کنند و آموزش فوتبال را از یاد می برند. این بازیکنان پول را انتخاب می کنند و من هم به کسی که پول را انتخاب می کند می گویم که نباید کسی را متهم کنید این نظری است که من دارم و فکر می کنم کار جهانبخش درس خوبی بود برای کسانی که لیگ ایران را با لیگ های اروپایی مقایسه می کنند. جهانبخش در ۶ ماهی که در هلند بوده به اندازه ۵ سال فوتبال در ایران پیشرفت کرده است.

*اگر به دو سال قبل بازگردیم شما باز هم حاضرید سرمربی تیم ملی ایران می شوید؟

در این خصوص شک نکنید من بدون هیچ شکی به تیم ملی ایران می آمدم.

*بعد از جام جهانی چطور؟ در تیم ملی ایران می مانید؟

هرکسی در زندگی می داند که آینده در دست خداست اما آینده مربیان در دست مدیران شان است.

*چه صحبتی با مردم ایران دارید؟

من آرزوی موفقیت برای مردم ایران دارم و آرزو می کنم که غرور را به فوتبال ایران بازگردانم. دوست دارم در جام جهانی از فوتبال لذت ببریم.

*۱۰ کلمه به شما می گوییم اولین پاسخی که به ذهن تان می رسد بگویید!

مردم ایران: بسیار مهربان

تیم ملی ایران: تیمی با رؤیاهای بزرگ

جام جهانی: بزرگ ترین مسابقاتی که در جهان برگزار می شود و انسان ها در آن حضور دارند.

لیونل مسی: او چه کسی است؟ !

فرگوسن: نه تنها یک مربی بزرگ در جهان است بلکه از دوستان بسیار خوب من هم هست.

منچستر یونایتد: تنها باشگاهی که از باخت آن متأسف می شوم و الآن هم می بازد.

رئال مادرید: یکی از بهترین گزینه هایی بود که در آن کار کردم اما اتمام کار من در آن تیم آن چیزی که می خواستم نبود. اگر دوباره شانس حضور در این تیم به من داده شود از آن استفاده می کنم.

خوزه مورینیو: یکی از بهترین مربیان جهان و خوشحالم که بگویم او ۵ سال در دانشگاه شاگرد من بود. مورینیو مثل عقاب است او را دوست داشته باشید تا زندگی کنید!

لیگ برتر ایران: یکی از بهترین لیگ های آسیا که جای پیشرفت دارد

کارلوس کی روش: در خدمت شما هستم! برایم خیلی باعث افتخار است که در ایران حضور دارم.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات