مناف هاشمی در نشست خبری:

معاون پشتیبانی و منابع انسانی وزیر ورزش و جوانان گفت: وزارت ورزش و جوانان هیچ پولی به ۲ تیم استقلال و پرسپولیس نمی دهد.

به گزارش افکارنیوز ، سید مناف هاشمی معاون پشتیبانی و منابع انسانی وزیر ورزش و جوانان در نشست خبری خود که ساعت ۱۴ امروز (یک شنبه) در ساختمان وزارت ورزش و جوانان شروع شد، اظهار داشت: بودجه سال ۹۳ کل کشور در حوزه عمرانی با ۴۷ درصد کاهش روبه رو شده است. به شکل متوسط اعتبارات عمرانی سال گذشته که حدود ۵۷ هزار میلیارد تومان بوده به ۳۷ هزار میلیارد کاهش یافته است که طبیعتا این موضوع شامل ورزش هم می شود.

وی ادامه داد: مجموع بودجه با توجه به حجم اعتبارات عمرانی و جاری ۲۲ درصد کاهش یافته است اما در اعتبارات جاری سود بیشتری بردیم. کاهش موجود در بودجه ما در بخش عمرانی بوده است اما وضعیت ما نسبت به سال گذشته کاهش چندانی نداشته است.

معاونت پشتیبانی و منابع انسانی وزیر ورزش خاطرنشان کرد: ۲ نکته خوب در بودجه ۹۳ رخ داده است که دوستان دولت توجه ویژه ای به آن کردند و آن احکام خوبی است که صادر شده است ما همکاری خوبی با سازمان مدیریت داشتیم و این احکامی که در بودجه آمده است خیلی از مشکلات را حل می کند.

هاشمی با اشاره به احکامی که در بودجه جدید آمده است، گفت: ما هیچ وقت اجازه نداشتیم که اماکن خود را از حالت ورزشی خارج کنیم. گاهی اماکن ما فرسوده می شدند و ما نه توان ساخت آن را داشتیم و نه اجازه فروشش را. این مجوز را در احکام جدید گرفته ایم که به دستور مقام عالی وزارت می توانیم آنها را با تبدیل کردن به احسن به پروژه های خوبی دست پیدا کنیم. یکی دیگر از احکام هم که به سازمان مدیریت و برنامه ریزی پیشنهاد دادیم این بود که پروژه های تا ۵۰ درصد اجرا شده را به خیرین باشگاه ساز، دهیاری ها، شهرداری ها و بخش خصوصی با شرایطی خاص واگذار کنیم. با این کار سرانه اماکن ورزشی افزایش یافته و سرعت ساخت آنها نیز زیاد می شود. این ۲ حکم تحول جدی برای ورزش کشور است.

وی ادامه داد: احیای بند ۱۴۳ قانون برنامه پنجم که معنای آن این است که ورزش می تواند از وزارت خانه ها و یا بخش هایی خصوصی کمک بگیرد. این امکان برای ما در بودجه جدید وجود دارد که از منابع مازاد سایر وزارت خانه ها استفاده کنیم.

معاونت پشتیبانی و منابع انسانی خاطرنشان کرد: در حوزه جوانان اخباری مبنی بر این منتشر شده است که بودجه این بخش کاهش یافته اما باید بگویم که چنین نیست. ردیفی که در سال ۹۲ برای جوانان داشتیم ۶ میلیارد از ۱۱۵ میلیارد تومان جاری بوده است. این عدد در بودجه ۹۳ به ۱۲ میلیارد تومان افزایش یافته است و اصلا کاهشی در آن دیده نمی شود. در سال ۹۲ از ۱۱۵ میلیارد تومان بودجه جاری حدود ۸۷ میلیارد به بخش ورزش و حدود ۴۱ میلیارد به بخش جوانان، بانوان و همگانی تخصیص یافته است که سرجمع با وجود بودجه جدید منابع جاری افزایش یافته است. اگر آن ۳ حکم صورت بگیرد و باعث ایجاد تغییراتی در بودجه شود قطعا در بخش جوانان آن را لحاظ خواهیم کرد.

هاشمی اضافه کرد: در حوزه وزارت ورزش هنوز تفکیک ریز بودجه ای بین جوانان، ورزش و غیره صورت نگرفته است. این ارقام کلی است اما باز هم می گویم که کاهشی وجود ندارد و نکته مهم این است که این احکام به بودجه اضافه شده است.

وی تاکید کرد: یکی دیگر از نکات مهم بحث تغییر کاربری اماکن است که برای اولین بار این حکم صادر می شود. برای این ۳ حکم شاید ده ها جلسه برگزار کردیم تا بتوانیم این موضوع را طرح کنیم. اگر قرار است پروژه های ما به اتمام برسد باید مبلغ بسیار سنگینی به وزارت تزریق شود یا باید صبر کنیم با همین بودجه ای که داریم طی چندین سال آینده آنها را به بهره برداری برسانیم. با این احکام می توانیم در امور تسریع ببخشیم.

معاونت پشتیبانی و منابع انسانی ادامه داد: ما پروژه های خود را دسته بندی کردیم و منتظر تصویب آنها هستیم در حال حاضر نمی توانم جزئیات را به صورت ریز اعلام کنم اما پس از تصویب آنها می توانیم پروژه ها را مطابق احکام واگذار کنیم. معاونت محترم رئیس جمهور و رئیس سازمان مدیریت قول هایی داده اند که تخصیص های خوبی صورت بگیرد. اعتبارات و امکانات جاری ما ۲۰ درصد رشد داشته است اما این کافی نیست.

هاشمی ادامه داد: فدراسیون های ما نهادهای عمومی غیردولتی هستند و نباید اتکای آنها فقط به بودجه وزارت ورزش و جوانان باشد. حتما فدراسیون ها باید پتانسیلی را داشته باشند که به غیر از منابع وزارت خانه منابع مالی دیگری را دریافت کنند. در حال حاضر هستند فدراسیون هایی که یک پنجم بودجه مورد نیاز خود را از وزارت خانه می گیرند و سایر آن را از منابع دیگر تامین می کنند. البته صندوق حمایت از پیشکسوتان و نهاد ریاست جمهوری هم هست که ما می توانیم از آنها برای آماده سازی تیم های خود کمک بگیریم.

وی عنوان کرد: در بودجه ردیف های متفرقه ای داریم که کمک به آماده سازی تیم های ما می کند. ۲۳ میلیارد به کمیته ملی المپیک و ۲۵ میلیارد هم برای آماده سازی تیم ها تخصیص داده شده است که این ۲ عدد به سایر ارقام اضافه می شود البته این ۲ عدد جدا از اعتبارات ۳۸۶ میلیارد تومانی وزارت است.

معاونت پشتیبانی و منابع انسانی در پاسخ به پرسش خبرنگار خبرگزاری تسنیم، مبنی بر اینکه آیا ۲ تیم استقلال و پرسپولیس ردیف بودجه دارند و یا اگر آنها ردیف بودجه ندارند آیا وزارت به این ۲ باشگاه کمک مالی خواهد کرد؟ گفت: در ۲ سال گذشته وزارت سابقه جدی برای کمک به این باشگاه ها نداشته است چون با ممنوعیت مواجه بوده است اگر در این زمینه فدراسیون فوتبال کمکی به این ۲ باشگاه کرده است بحثش جداست و اینکه مسیر آینده چگونه پیش می رود به سیاست های گودرزی ارتباط دارد. در حال حاضر هم یک تیم از سازمان خصوصی سازی در قالب کارگروهی با مدیریت گودرزی در حال پیگیری این کار است.

هاشمی در پاسخ سوال دیگر خبرنگار تسنیم مبنی بر اینکه یعنی وزارت ورزش پولی به این دو تیم نمی دهد، گفت: بله همین طور است.

وی در خصوص واریز بودجه جدید به فدراسیون های ورزشی تاکید کرد: اعتقادمان این است که فدراسیون های ورزشی باید توان مالی و جذب منابع مالی داشته باشند. آنها باید بتوانند پول بیاورند. شاید در آینده هم یکی از شرایط برای دنبال کردن کارها در فدراسیون این باشد. در دو مرحله حدود ۳۰ میلیارد تومان به ۴۷ فدراسیون پرداخت کردیم. مبلغ ۱۰ میلیارد تومان در یک ماه گذشته به صورت موردی پرداخت شده است و تا پایان سال یک مورد دیگر در حدود ۱۰،۱۵ میلیارد تومان پرداختی خواهیم داشت.

معاونت پشتیبانی و منابع انسانی ادامه داد: تمام منابع درآمدی فدراسیون ها باید در مسیر قانونی هزینه شوند. در مسیری قانونی هم باید درآمدزایی صورت گیرد. دستور گودرزی این بوده است که همه فدراسیون ها را حسابرسی کنیم. این یکی از راه های خوب برای شفاف سازی است. برای این کار هم تیمی را با کمک معاونت ورزشی مهیا خواهیم کرد.

هاشمی در خصوص بودجه یک درصدی ورزش و اینکه آیا مجلس از چنین بحثی حمایت می کند، خاطرنشان کرد: تا سال ۸۹ این ردیف بودجه ای را داشتیم که دستگاه های اجرایی مجاز بودند یک درصد از هزینه های خود را به وزارت ورزش و جوانان کمک کنند اما از سال ۹۱ به بعد این اتفاق رخ نداد و متوقف شد. ما برای سال ۹۳ تلاش کردیم که این موضوع محقق شود اما بحث یک درصدی به صورت لایحه نشد. اما آن به صورت عددی متفرقه خواهد بود که ۳۰ میلیارد تومان بابت ردیف متفرقه یک درصدی است.

وی در خصوص تجلیل از ورزشکاران و بودجه موردنیاز آن تصریح کرد: حوزه معاونت قهرمانی در حال تلاش است تا هماهنگی هایی را برای این کار به وجود بیاورد. حتما از کمک های دولت و پیش بینی های صورت گرفته در این مورد استفاده خواهیم کرد. امیدوارم قسمتی را وزارت ورزش و قسمتی را از منابع متمرکز دولت تهیه کنیم تا بتوانیم چنین کاری را انجام دهیم.

معاونت پشتیبانی و منابع انسانی با بیان اینکه قرار است اتفاقی بزرگ در ورزش کشور رخ بدهد، گفت: یک کارگروه بحث دارایی های ما را دنبال می کند. ۵۰۰ میلیون یورو اعتباراتی است در تلاش هستیم از طریق بانک های چینی در پروژه های عمرانی مورد استفاده قرار بدهیم. با ارائه توضیحاتی به صورت یک کتابچه در راستای تحقق آن هستیم. تاییدیه ابتدایی وزیر را گرفته ایم و به دنبال اخذ مجوزهای لازم هستیم. اگر بتوانیم این ۵۰۰ میلیون یورو را با ضمانت دولت به دست بیاوریم شاید تحول بزرگی در ورزش کشور به ثبت برسد. البته این امر پروسه ای طولانی دارد، هرچند که این عدد به اندازه چند سال بودجه وزارت ورزش است. ۵۰۰ میلیون یورو رقمی معادل ۲ هزار میلیارد تومان است که هیچ ارتباطی با فدراسیون ها و فوتبالیست ها ندارد و فقط به بخش عمرانی مربوط است.

هاشمی در خصوص اینکه با توجه عدم پخش زنده تلویزیونی برخی از رشته های ورزشی، این رشته ها نمی توانند حامیان مالی خوبی پیدا کنند و برنامه وزارت ورزش برای این کار چیست، گفت: وزارت خانه هنوز قانون مدونی که بتواند موضوعات قوانین را رسیدگی کند و راهکارهای آن جا دنبال کند ندارد. خیلی از اقدامات مثل گرفتن حق و حقوقش را نمی تواند انجام دهد به همین دلیل ما نمی توانیم خیلی از اقدامات مرسوم را انجام دهیم. ما گاهی در اقدامات اولیه و ثانویه خود با مشکلاتی مواجه هستیم. گودرزی یکی از برنامه های ویژه اش تدوین قانون ورزش و جوانان است که تشکیل ساختار آن را به ما سپرده است.

وی افزود: فدراسیون ها باید توانایی جذب اسپانسر به هر نحو ممکن را داشته باشند. این سیاست آینده است. در مورد حسابرسی هم باید بگویم که همین طور و به صورت یک باره نمی توان حسابرسی کرد بلکه باید تیم های مالی قوی بیایند و دخل و خرج ها را کنترل کنند اما امیدوارم که مشکلات مالی حل شود.

معاونت پشتیبانی و منابع انسانی در خصوص واگذاری پروژه ورزشگاه نقش جهان خاطرنشان کرد: برخی از پروژه ها بالای ۷۰،۸۰ درصد رشد داشته اند. پروژه نقش جهان مشکل معارضان املاک دارد. مشکلات آن حقوقی است که تیم حقوقی وزارت خانه روی آن کار می کند تا مشکلاتش رفع شود. اما نقش جهان اصفهان مشمول واگذاری نیست. این حکم برای اماکن زیر ۵۰ درصد است و چنین اماکنی را می توان به نهادها و خیرین اماکن ساز داد اما هنوز مشخص نشده است.

وی در پایان در خصوص اینکه اگر ۵۰۰ میلیون یورو گرفته شود، تخصیص آن چگونه خواهد بود، گفت: اگر این اتفاق رخ دهد مشکلات عمرانی کشور حل خواهد شد. در تلاش هستیم تا با حمایت دولت این مبلغ را به دست بیاوریم. در لیست ما برای ارائه توضیحات جهت گرفتن این اعتبارات پروژه های بالای ۵ هزار نفری قرار دارد اگر این منابع وارد شود سعی می کنیم سایر پروژه ها را هم عملیاتی کنیم. تلاش ما این است که عدالت و تعادل بین همه استان ها رعایت شود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات