به بهانه شایعات ابقا یا جدایی رویانیان؛

باشگاه پرسپولیس از زمان شروع فعالیتش در سال ۱۳۴۲ تاکنون مدیران عامل بسیاری را تغییر داده اما در حال حاضر محمد رویانیان، مدیرعامل فعلی این باشگاه است.

به گزارش افکارنیوز ، پیش از این زمزمه هایی مبنی بر جدایی رویانیان از باشگاه پرسپولیس شنیده می شد اما در جلسه ای که اعضای هیئت مدیره باشگاه برگزار کردند، از رویانیان برای ماندن در تیم حمایت شد.

باشگاه پرسپولیس از زمان تأسیس آن که در سال ۱۳۴۲ بود تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی تحت مدیریت مالک خود" علی عبده" اداره می شد که وی تمامی تصمیم گیری های باشگاه را انجام می داد. در آن زمان در چارت تشکیلاتی باشگاه پرسپولیس پستی با عنوان مدیر داخلی وجود داشت که تمام فعالیت های اجرایی باشگاه توسط وی انجام می شد و در سال ۱۳۵۲ عبده از مدیر عاملی کنار رفت.

پس از اینکه علی عبده از مدیر عاملی باشگاه پرسپولیس برکنار شد و" مصطفی مکری" از سال ۱۳۵۲ تا سال ۱۳۵۷ این سمت را بر عهده گرفت.

پس از پیروزی انقلاب" فیروز امینیان" اولین مدیر باشگاه پرسپولیس بود که وی از فروردین سال ۵۸ تا سال ۵۹ سمت مدیر عاملی باشگاه پرسپولیس را عهده دار بود.

" حیدر بوستانی" از مهر سال ۵۹ تا شهریور ۶۰ مدیر عامل پرسپولیس بود که البته در این دوره مدیریت تیم فوتبال عملاً بر عهده" علی پروین" بود و مدیر باشگاه، بیشتر اداره تأسیسات ورزشی پرسپولیس را عهده دار بود.

در این دوره پرسپولیس به دلیل اختلاف با هیئت فوتبال تهران از مسابقات باشگاه های تهران کناره گیری کرد.

در ادامه، تغییر نام باشگاه به" شهید چمران" موجب اعتراضات زیادی شد و سرانجام از شهریور تا آذر سال ۱۳۶۰" اکبر دیانی" مدیر باشگاه شد و در ادامه" محمدرضا رضائیان" مدیریت پرسپولیس را بر عهده گرفت.

در سال های ۶۱ تا ۶۵ اداره باشگاه به صورت شورا بود که اعضای آن توسط تربیت بدنی انتخاب می شدند.

در پاییز سال ۱۳۶۵ باشگاه به بنیاد مستضعفان واگذار شد که اولین مدیر انتصابی بنیاد" محمدعلی دقت پور" بود که وی پس از ۲ ماه به دلیل تغییر نام باشگاه به" آزادی" و اعتراضات فراوان بازیکنان به این نام، جای خود را به" عباس وکیل" داد.

عباس وکیل از بهمن ۶۵ تا خرداد ۶۷ مدیریت باشگاه را بر عهده داشت. پس از اینکه در پایان فصل در سال ۶۶ که پرسپولیس سه جام را به دست آورد، تیم دوباره دچار مشکل شد. بنیاد مستضعفان هم بر این اساس عباس وکیل را برکنار کرد و" محمدحسین اسلامی" به عنوان آخرین مدیر انتخابی بنیاد مدیریت باشگاه را از سال ۶۷ تا ۶۸ در سال ۱۳۶۸ تیم پرسپولیس به اداره تربیت بدنی تحویل داده شد و سرانجام" عباس انصاری فرد" از سال ۱۳۶۹ مدیرعامل باشگاه پرسپولیس شد. وی اولین مدیر منصوب سازمان تربیت بدنی بعد از انقلاب اسلامی است.

تیم فوتبال پرسپولیس در طول مدیریت انصاری فرد توانست به مقام هایی از جمله قهرمانی در مسابقات فوتبال باشگاه های تهران در سال ۶۹، قهرمانی در مسابقات فوتبال جام حذفی سال ۱۳۷۰، قهرمانی در مسابقات فوتبال جام در جام باشگاه های آسیا در سال ۱۳۷۰، نایب قهرمانی در مسابقات فوتبال باشگاه های تهران سال ۱۳۷۰ و نایب قهرمانی در مسابقات فوتبال جام باشگاه های آسیا در سال ۱۳۷۱ دست پیدا کند.

عباس انصاری فرد توانست با اولین اسپانسر قرارداد ببندد و تبلیغ روی پیراهن تیم در فوتبال ایران را انجام دهد. افزایش هزینه های تیم موجب شد سازمان تربیت بدنی باشگاه را به یک نهاد دولتی دیگر واگذار کند. پس از واگذاری باشگاه پرسپولیس امیر عابدینی در سال ۱۳۷۲ به عنوان مدیر انتخاب شد.

وی در زمان مدیریت خود چهار مربی خارجی را به پرسپولیس آورد. عابدینی با انتقال مهدوی کیا، ترابیان، میناوند، شاهرودی، باقری و دایی به تیم های اروپایی توانست درآمد زیادی برای پرسپولیس ایجاد کند و همچنین پروین را پس از پنج سال دوری به فوتبال برگرداند.


تیم فوتبال پرسپولیس در دوران مدیریت عابدینی توانست قهرمانی در مسابقات فوتبال لیگ پنج آزادگان در سال ۱۳۷۴، قهرمانی در سابقات فوتبال لیگ ششم آزادگان در سال ۱۳۷۶، قهرمانی پرسپولیس در مسابقات لیگ هشتم آزادگان سال ۷۷-۷۸، قهرمانی در مسابقات فوتبال لیگ نهم آزادگان در سال ۷۸-۷۹، قهرمانی در مسابقات فوتبال جام حذفی ۱۳۷۸، نایب قهرمانی در مسابقات لیگ دهم آزادگان سال ۸۰-۷۹ و شرکت در چهار دوره جام باشگاه های آسیا و کسب ۲ عنوان سومی این رقابت ها در سال ۱۳۷۵ و ۱۳۷۸ را به خود اختصاص می دهد.

در پی واگذاری باشگاه پرسپولیس از وزارت معادن و فلزات به حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی در سال ۷۹ عباس انصاری فرد دوباره مدیرعامل پرسپولیس شد و تا سال ۸۰ این سمت را بر عهده داشت.

در مهر سال ۱۳۸۰ مجمع باشگاه" علی میرزایی" را برای سمت مدیرعامل انتخاب کرد. پرسپولیس در اولین دوره لیگ برتر با مدیریت وی توانست مقام قهرمانی را کسب کند. میرزایی تنها شش ماه مدیرعامل باشگاه پرسپولیس بود اواخر سال ۸۰ باشگاه دوباره به تربیت بدنی تحویل داده شد. پس از برکناری میرزایی، " اکبر غمخوار" از خرداد سال ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۳ مدیرعامل پرسپولیس بود.

تمرین در پادگان و انتشار لیست دستمزدهای بازیکنان و کادر فنی از اقدامات وی بود که در این دوره پرسپولیس بحرانی ترین روزهای خود را می گذراند.

پس از اتمام مدیریت اکبر غمخوار، " حجت الله خطیب" از خرداد ۱۳۸۳ مدیرعاملی باشگاه پرسپولیس را عهده دار شد که همزمان مدیریت – اداره تربیت بدنی استان تهران را نیز بر عهده داشت.

قرارداد" نیکولوفسکی" دروازه بان مقدونیه ای در دوره مدیریت غمخوار یکی از اقدامات وی بود که این دروازه بان بدون حتی یک دقیقه بازی پرسپولیس را تا مرز محرومیت توسط فیفا کشاند.

پرسپولیس در طول مدیریت وی تنها عنوان چهارم در لیگ چهارم حرفه ای سال ۸۳-۸۴ را به دست آورد.

پس از برکناری اکبر غمخوار در سال ۱۳۸۴" محمدحسن انصاری فرد" اولین بازیکن فوتبال تاریخ باشگاه پرسپولیس توسط تربیت بدنی به عنوان مدیرعامل این باشگاه انتخاب شد.

انصاری فرد فعالیت ساخت ورزشگاه و واگذاری سهام را با درخواست سازمان تربیت بدنی متوقف کرد و تلاش خود را روی کسب عناوین تیم پرسپولیس معطوف کرد.


تیم پرسپولیس در دوران مدیریت وی توانست به فینال مسابقات جام حذفی ۱۳۸۵ صعود کند و همچنین در مسابقات لیگ ششم حرفه ای عنوان سومی را کسب کند. انصاری فرد از آذر ۸۴ تا خرداد ۸۶ مدیرعامل باشگاه پرسپولیس بود.

پس از انصاری فرد، " حبیب کاشانی" در ۲۷ خرداد ۱۳۸۶ به مدیریت باشگاه منصوب شد. وی پیش از این سمت، عضو هیئت مدیره تیم پرسپولیس بود.

مدیریت کاشانی یک سال طول کشید و او در این دوره توانست با استخدام" افشین قطبی" پرسپولیس را پس از شش سال به قهرمانی برساند.

تیم پرسپولیس توانست در طول مدیریت کاشانی عنوان قهرمانی در لیگ هفتم حرفه ای فصل ۸۶-۸۷ و قهرمانی در جام حذفی سال ۱۳۸۹ را از آن خود کند.

پس از استعفای حبیب کاشانی، " داریوش مصطفوی" بازیکن اسبق پرسپولیس سمت مدیرعاملی باشگاه پرسپولیس را در سال ۸۷ به عهده گرفت.

وی توانست" علی کریمی" را از قطر به پرسپولیس آورد و پرسپولیس شروع خوبی در لیگ داشت اما با استخدام یک بازیکن برزیلی دچار بحران شد.

مصطفوی ۱۹۷ روز مدیریت باشگاه را برعهده داشت و پس از آن" عباس انصاری فرد" از روز ۱۶ دی ۸۷ دوباره مدیرعامل باشگاه پرسپولیس شد.

جدایی علی کریمی در دوران مدیریت او و پیوستنش به تیم فوتبال استیل آذین هواداران را به این مدیر بدبین کرد.

پس از جدایی انصاری فرد، حبیب کاشانی دوباره مدیرعامل پرسپولیس شد وی در طول مدیریتش علی دایی را جایگزین کرانچار کرد که نتایج نسبتاً مناسبی با پرسپولیس گرفته بود.


" محمد رویانیان" در سال ۹۰ جایگزین حبیب کاشانی شد.

رویانیان با این که مدیر فوتبالی نبود اما توانست کارهای ارزنده ای برای باشگاه پرسپولیس انجام دهد.

مدیرعامل پرسپولیس در طول دوران مدیریتش پروژه های بزرگی را افتتاح کرد.

تیم فوتبال پرسپولیس در دوران مدیریت رویانیان نایب قهرمان جام حذفی شد و رتبه دوازدهمی لیگ برتر را به دست آورد.

رویانیان با هدف تحولی عظیم در پرسپولیس، مدیرعاملی این باشگاه را پذیرفته است و با حمایت اعضای هیئت مدیره در سمت خود می ماند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات