مدافع تیم ملی کرواسی به خاطر دادن سلام نازی و تحریک تماشاگران خودی از همراهی این تیم در جام جهانی منع شد.

به گزارش افکارنیوز ، فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) یوزیپ سیمونیچ، مدافع کرواسی را به دلیل تحریک کردن تماشاگران برای سر دادن شعارهای نازیستی و سلام نازی از حضور در جام جهانی ۲۰۱۴ محروم کرد.

سیمونیچ پس از برتری ۲ بر صفر ماه گذشته کرواسی بر ایسلند از شعار جنگ جهانی دوم که توسط رژیم دست نشانده کرواسی رواج یافته بود، استفاده کرد.

فیفا در بیانیه ای اعلام کرد: پس از در نظر گرفتن تمامی شرایط این پرونده و به ویژه با توجه به شدت این حادثه، کمیته انضباطی فیفا تصمیم به محرومیت ۱۰ جلسه ای این بازیکن در بازی های رسمی گرفت.

پیش از این میشل پلاتینی، رئیس اتحادیه فوتبال اروپا (یوفا) هم تماشاگران کرواسی در رقابت های یورو ۲۰۱۲ را از لحاظ رفتاری بدترین تماشاگران توصیف کرده بود.

برخوردی که فیفا با سیمونیچ کرد نشان می دهد که به شدت با نژادپرستی در مسابقات فوتبال برخورد می کند و در این مورد با کسی تعارف ندارد. فیفا اعلام کرد سلام نازی، حرکتی تبعیض آمیز و توهین به کرامت و عزت یک قشر از افراد در زمینه نژاد، مذهب یا اصالت است.

نیکو کواچ، سرمربی کرواسی و هم تیمی سیمونیچ در جام جهانی ۲۰۰۶ گفت: واقعا از شنیدن محرومیت یوزیپ ناراحت و شوکه شدم. از اینکه او جام جهانی ۲۰۱۴ را از دست می دهد واقعا ناراحت شدم. خیلی وقت است که سیمونیچ را می شناسم، او آدمی نیست که بخواهد به کسی توهین کند.

کواچ تاکید کرد: فدراسیون فوتبال کرواسی درخواست تجدیدنظر را به فیفا ارائه خواهد داد و اگر تجدیدنظری در این مورد صورت نگرفت از طریق دادگاه حکمیت ورزشی موضوع را پیگیری خواهیم کرد.

پس از اینکه نتیجه دیدار رفت کرواسی مقابل ایسلند در پلی آف جام جهانی ۲۰۱۴ با نتیجه مساوی صفر - صفر خاتمه یافت، در تاریخ ۱۹ نوامبر ۲۰۱۳ بازی برگشت ۲ تیم در زاگرب با برتری ۲ بر صفر کروات ها همراه شد و این بازیکن ۳۵ ساله با در دست گرفتن میکروفن با نشان دادن سلام نازی بلند فریاد زد «برای میهنم! » ، هواداران کرواسی هم در پاسخ گفتند: آماده ایم!

دامیر وربانوویچ، رئیس فدراسیون فوتبال کرواسی هم با تائید محرومیت۱۰ جلسه ای سیمونیچ گفت: واضح است که فیفا با گرفتن چنین تصمیم هایی می خواهد پیام جدی خود در زمینه برخورد با چنین رفتارهای نژادپرستانه را نشان دهد.

فیفا همچنین این مدافع کروات را ۳۳۸۰۰ دلار جریمه کرده و حتی به فدراسیون فوتبال کرواسی پیشنهاد داده جریمه ای ۷۸۷۰۰ دلاری برای وی در نظر بگیرد.

سیمونیچ پیش از این از حرکت خود دفاع کرده و گفته بود: این حرکت نشأت گرفته از عشق به کشورش بوده است.

ماریو ماندزوکیچ، مهاجم تیم ملی کرواسی هم که در دیدار مقابل ایسلند از زمین اخراج شد، محرومیتش لحاظ خواهد شد و به این ترتیب مهاجم گلزن بایرن مونیخ دیدار اول کرواسی مقابل برزیل در تاریخ ۱۲ ژوئن ۲۰۱۴ را در جام جهانی از دست خواهد داد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات