رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان:

لرستان خبر: رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: میزان سزارین در کشور 50 درصد است، این عمل خطر جانی مادر را به دنبال دارد و محدود کننده موالید در جامعه است، در حالی که این رقم در دنیا هفت درصد است.

لرستان خبر، کوروش ساکی ظهر امروز در جلسه کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی استان لرستان اظهار داشت: امروزه میزان سرطان‌ها قابل توجیه نیست و یکی از راه‌های پیشگیری ابتلاء به بیماری سرطان استفاده از محصول غذایی سالم است.

 

وی افزود: برای اصلاح حوزه درمان، ساخت بیمارستان‌ها، بخش‌های فوق تخصصی و خرید تجهیزات پزشکی میلیاردها دلار هزینه می‌شود، در حالی که پیشگیری و مصرف محصول غذایی سالم در کاهش چشمگیر این مبلغ موثر خواهد بود.

 

ساکی گفت: بر اساس قانون چهارم و پنجم، برای تولید محصول ارگانیک در کشور همکاری بین علوم پزشکی و جهاد کشاورزی لازم است و برای نخستین بار بعد از انقلاب وزیر بهداشت و وزیر کشاورزی به منظور چاره اندیشی در کنار هم قرار گرفتند و به دنبال پیگیری جدی‌تر تولید محصول ارگانیک هستند.

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان عنوان کرد: مزارع تولید محصول سالم و ارگانیک باید کنترل شوند، بدین منظور می‌توان از نیروی فارغ‌التحصیل جویای کار استفاده کرد.

 

وی ادامه داد: می‌توان نیروهای فارغ‌التحصیل بیکار را بکار گرفت، آنان را بلوک‌بندی کرد و کنترل مزارع را به آنها سپرد، این برنامه علاوه بر بکارگیری نیروی جوان و متخصص و کاهش آمار بیکاری در کشور، در کاهش هزینه‌های دولت از جمله پرداخت وام‌های کلان و هدف‌دار و پرداخت هزینه برای تجهیز آزمایشگاه به منظور آزمایش محصولات موثر است.

 

ساکی خاطر نشان کرد: دولت دکتر روحانی بحث سلامت را در اولویت برنامه کاری خود قرار دادند که این عمل بعد از انقلاب بی‌سابقه بوده است، در گذشته مردم موظف بودند 65 درصد از هزینه درمان خود را پرداخت کنند، حال طرح نظام سلامت باعث کاهش هزینه درمان شده است و وزارت بهداشت مسئول اجرای این طرح است.

 

وی عنوان داشت: با اجرای طرح سلامت در کشور، بیمار 10 درصد از هزینه درمان را پرداخت می‌کند و بیمارستان موظف به فراهم کردن دارو و تمام تجهیزات لازم در زمان حضور بیمار در بیمارستان است.

 

این مسئول یادآورشد: به منظور کاهش عمل سزارین در کشور طرح زایمان طبیعی رایگان در دولت یازدهم اجرا می‌شود.

 

وی ادامه داد: کارهای بزرگی در عرصه سلامت و بحث مبارزه با گرفتن زیرمیزی توسط پزشکان یا پرسنل بیمارستان‌ها صورت گرفته است.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات