رئیس سازمان بازرسی کل کشور در مراسم سیزدهمین اجلاس «آمبودزمان» آسیایی عنوان کرد: تأسیس نهادی به عنوان آمبودزمان ریشه در تاریخ و آموزه های اسلامی دارد.

به گزارش افکارنیوز، ناصر سراج ضمن خوشامدگویی به میهمانان و مدعوین سیزدهمین اجلاس آمبودزمان به تاریخچه این اجلاس اشاره کرد و گفت: نگاهی به تاریخ گویای این واقعیت است که نهاد نظارت و بازرسی و اکنون تحت عنوان آمبودزمان به کار می بریم به عنوان یک مکانیزم حفاظت از حقوق شهروندان در قبال طبقه حاکم بر جامعه، ریشه در آغاز زندگی اجتماعی تمدن بشریت دارد.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور، تأسیس آمبودزمان را دارای منشأ و ریشه اسلامی دانست و تأکید کرد: اگرچه این کلمه از زبان سوئدی وارد ادبیات حقوقی دنیا شده، لیکن مبنای تأسیس نهادی به نام آمبودزمان، ریشه در تاریخ و آموزه های اسلامی دارد.

وی در تشریح شکل گیری آمبودزمان اظهار داشت: پادشاه سوئد پس از جنگ ۱۷۰۹ میلادی مجبور به پناه بردن به دولت اسلامی عثمانی شد و در آنجا با این واقعیت آشنا شد که براساس آموزه ها و مقررات اسلامی، حکومت ها باید در قبال رفتار خویش و نحوه استفاده از خزانه عمومی در محضر یک نهاد مستقل به نام دیوان عدالت جوابگو باشند لذا دفتری را به نام آمبودزمان با وظیفه نظارت بر عملکرد نهادهای دولتی تأسیس کرد.

سراج با اشاره ای گذرا به تأسیس حقوقی آمبودزمان در جامعه آسیایی افزود: حرکتی که بیش از ۱۶ سال از تأسیس مجمع آسیایی آمبودزمان می گذرد، حرکتی است که با توجه به اهمیت موضوع بازرسی و نظارت بر عملکرد نهادهای عمومی و حفاظت از حقوق شهروندان مورد توجه نهادهای مسئول در کشورهای آسیایی قرار گرفته و زمینه ساز تشکیل نهادی بوده تا بستری باشد برای همکاری بیشتر و تبادل اندیشه و تجربیات اعضا.

وی ۱۶ آوریل ۱۹۹۶ را نقطه عطفی در تحولات منطقه ای قاره کهن آسیا دانست و افزود: در حقیقت باید روز ۱۶ آوریل ۹۶ را سنگ بنای تأسیس این نهاد به عنوان یک نهاد حرفه ای غیردولتی، غیرسیاسی و مستقل دانست و در حال حاضر بیش از ۲۷ نهاد نظارتی از ۱۹ کشور به عضویت این انجمن درآمده است. این مسئله با توجه به گستره جغرافیایی خود می تواند نشان از اهمیت این نهاد و زمینه ای برای گسترش بیش از پیش آن باشد.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور تأکید کرد: نگاهی جامع و فراملی به توانمندی ها، نیازها و کاستی ها، در جهت ایجاد تحولاتی مؤثر در مسیر اجرای وظایف نظارتی میان کشورهای مختلف کاملاً محسوس است و ما در این اجلاس حول ۴ محور اساسی داشتن آمبودزمان حرفه ای و کارآمد، افزایش سطح همکاری های منطقه ای و جهانی، تقویت و نقش و جایگاه نظارتی و بازرسی در جامعه و نقشه راه آینده آمبودزمان ۲۰۲۰ به تبادل نظر خواهیم پرداخت.

وی همچنین استقلال و بی طرفی، شفافیت، قاطعیت و حفظ اعتبار و در دسترس بودن را ۳ اصل اساسی در مقوله نظارت و بازرسی دانست.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات