رئیس سازمان غذا و دارو از ادامه آبیاری مزارع جنوب تهران با فاضلاب، ورود کالاها و محصولات غذایی قاچاق حتی با بر چسب وزارت بهداشت، تبلیغ کالاهای مضر در صدا و سیما و صدور مجوز لبنیات فله در سازمان دامپزشکی انتقاد کرد.

به گزارش افکارنیوز، رسول دیناروند در نشست خبری که به مناسبت همایش روز جهانی غذا برگزار شد گفت: دستگاه های متعددی در بحث تولید و نظارت مواد غذایی سهیم هستند مانند دستگاه های متولی تولید که زیر نظر وزارت جهاد کشاورزی و تولیدات دامی زیرنظر سازمان دامپزشکی قرار دارند. بنابراین نظارت تمام این محصولات به طور کامل بر عهده وزارت بهداشت نیست.

وی ادامه داد: اما فراورده ها زمانی که فراوری می شوند حتماً تأییدیه وزارت بهداشت را می گیرند و تمام اقلامی که بسته بندی می شود حتماً با مجوز سازمان غذا و دارو و دانشگاههای علوم پزشکی عرضه می شوند.

دیناروند با بیان اینکه، نظارت بر محصولات فقط به قبل از ورود به بازار محدود نمی شود گفت: ارزیابی در بازار نیز توسط وزارت بهداشت به صورت ادواری در جریان است و نمونه هایی که برای مردم اهمیت بیشتری دارند جمع آوری و آزمایش می شوند تا طبق ضوابط و استانداردها ارائه شود.

رئیس سازمان غذا و دارو تصریح کرد: تمام کالاها مشمول استانداردهای اجباری نیستند اما با این وجود وزارت بهداشت استانداردهای تشویقی و اجباری را بررسی کرده و حتی فراتر از آن عمل می کنند به طور مثال سقف مجاز اسید چرب ترانس روغن را از چند سال پیش قبل از اصلاح استانداردهای اجباری تعیین کرد.

وی با بیان اینکه، عرضه کالاهای تقلبی و قاچاق نیز به وفور یافت می شود تصریح کرد: دو هفته گذشته اعلام شد که مرغ های تهران فلزات بیش از حد مجاز و حدود ۷۰ درصد بالاتر از استانداردها را دارند و با وجود اینکه سازمان دامپزشکی مسئولیت آن را داشت و اعلام کرده بودند که آلوده نیست اما وظیفه خود دانستیم که نمونه هایی از آنها را جمع آوری و آزمایش کنیم.

دیناروند افزود: امروز با قاطعیت اعلام می کنیم مرغ های تهران آلودگی ندارند و میزان باقیمانده فلزات موجود در آنها در حد مجاز است و با ارزیابی انجام شده اعلام می کنیم مرغ های سطح تهران آزمایش شدند و از نظر فلزات سنگین مشکلی ندارند.

وی در مورد سامانه شکایات نیز گفت: تاکنون به صورت متمرکز سامانه ای وجود نداشته اما از زمان راه اندازی سامانه ۱۴۹۰ شکایات دسته بندی شده و مشخص شده که در سال گذشته و در ۶ ماهه اول سال ۹۲ شکایات بیشتر مربوط به دارو و درمان بوده و با سیر نزولی در مورد غذا ثبت نشده است در واقع شکایت از ایمنی غذا کمتر بوده است.

رئیس سازمان غذا و دارو در مورد مواردی مثل مصرف مواد لوله بازکن توسط کودکان گفت: این موضوع تحت نظارت وزارت بهداشت نیست وزارتخانه کالاهای مصرفی انسانها را بررسی می کند و کالاهای مصرفی در ساختمان ها مانند رنگ و غیره تحت نظارت ما نیست اما نسبت به اتفاقات اخیر مسئولیت پیگیری را داریم تا تکرار نشود.

وی در پاسخ به سؤال فارس، درباره استفاده از سموم و کودهای شیمیایی غیرمجاز در محصولات کشاورزی گفت: نمی توانیم نگرانی های مردم را نادیده بگیریم این نگرانی ها بی جا نیستند ما مشکلات جدی در حوزه تولید محصولات کشاورزی داریم به این شکل که میزان سموم استفاده شده توسط وزارت کشاورزی باید تعیین شود و باید از حداقل ها استفاده کند.

وی ادامه داد: با بررسی های انجام شده مشخص شد که در محصولات کشاورزی از انواع سموم گاهی تا ۴۰ نوع سم استفاده می شود و بسیاری از کالاهای خام که امکان نظارت بر آنها نیست شرایط دیگری دارند.

دیناروند با بیان اینکه، امکان احداث آزمایشگاه های کنترل کیفیت در مزارع وجود ندارد ادامه داد: باید مراحل تولید توسط دست اندرکاران آموزش دیده قرار گیرد و از سوی دیگر فرهنگ استفاده از غذاهای ارگانیک که در دنیا مطرح است و در کشور ما نیز با وجود گرانی مطرح شده بیشتر استفاده شود.

دیناروند با تأکید بر اینکه، دغدغه مردم در مصرف محصولات کشاورزی باید کاهش یابد گفت: گاهی نیز ممکن است محصولات کشاورزی به صورت قاچاق وارد شوند. وارداتی داریم که در بازارچه های مرزی و ته لنجی عرضه می شود که طبق مقررات مرزنشینان و ملوانان بنادر واردات آنها در حد کم مجاز است اما همین مقادیر اندک زمانی که تجمیع می شوند در حجم بالا وارد کشور شده و دیگر قابل کنترل نیستند.

رئیس سازمان غذا و دارو افزود: کنترل محصولات کشاورزی بسیار سخت تر از محصولات دیگر است وزارت بهداشت در سطح عرضه، نمونه ها را جمع آوری می کند و هر جایی که لازم باشد تذکرات را می دهد.

دیناروند ادامه داد: سالهاست که پیگیری می کنیم و وزارت کشاورزی و سازمان استاندارد حدود مجاز استفاده از سموم را تعیین کرده اند با این حال نظارت ها سخت است و کار آسانی نیست.

وی در مورد سؤال دیگر خبرنگار فارس در مورد آمار قاچاق محصولات غذایی گفت: آمار قاچاق مشخص نیست و معلوم نیست که چگونه وارد می شوند بررسی وضعیت قاچاق این محصولات سخت است و مبادی ورودی قابل تشخیص نیست.

دیناروند ادامه داد: با این وجود وزارت بهداشت کار برچسب گذاری بر محصولات را آغاز کرده و بدین ترتیب کالاهای مهم بدون برچسب نباید عرضه شوند اما متأسفانه باز راه گریز وجود دارد و سوءاستفاده از برچسب ها امکانپذیر است حتی دیده ایم که برخی کالاهای قاچاق با برچسب وزارت بهداشت وارد شده اند.

وی در ادامه سؤال فارس، در مورد اینکه چرا وزارت بهداشت نسبت به آلودگی برخی محصولات کشاورزی مانند پیاز و گوجه فرنگی که آلودگی آنها بیش از سایر محصولات است اقدامی نمی کند گفت: به صورت گسترده نمی توانیم تمام محصولات کشاورزی را بررسی کنیم سطح این محصولات وسیع هستند اما در مقابل برخی محصولات مانند محصولات دامی از جمله شیر را به راحتی می توانیم نظارت کنیم با مطالعات انجام شده در سطح استانها آلودگی شیر وجود ندارد.

دیناروند در مورد وضعیت آبیاری سبزیجات جنوب شهر تهران با آب فاضلاب گفت: در مناطق جنوب تهران متأسفانه از آب فاضلاب و فضولات حیوانی برای آبیاری سبزیجات و میوه ها استفاده می شود و در جاهایی استفاده می شود که وزارتخانه وظیفه برخورد را ندارد هنوز به طور کامل امکان استفاده از این آبها از بین نرفته اما وضعیت بهتر شده است.

رئیس سازمان غذا و دارو در مورد برچسب های مختلف کیفیت گفت: موازی کاری در این زمینه وجود دارد برخی کالاها هم برچسب شبنم را دارد و هم برچسب اصالت را دارند و مجبورند از هر دو برچسب استفاده کنند این درست نیست بنابراین با وزارت صنعت و اداره مبارزه با قاچاق تعاملات جدیدی در راه است تا این موازی کاریها برطرف شود.

دیناروند در مورد میزان عدم دسترسی مردم به غذا گفت: عدم دسترسی به غذای کافی در کشور خیلی کم و زیر ۳ تا ۴ درصد است یعنی افرادی که به غذا دسترسی ندارند بسیار کم هستند مشکل امروز دریافت غذای مازاد است و پرخوری و چاقی ۱۰ برابر بیشتر گرفتاری کرده است.

وی با اشاره به بیماری های مرتبط با چاقی مانند بیماری های قلبی، دیابت و سرطان ها گفت: وارد دور ه ای می شویم که این بیماری ها به شدت در حال افزایش هستند و به میزان و نوع غذا بستگی دارند.

رئیس سازمان غذا و دارو در مورد وضعیت مصرف شکر و نمک در کشور گفت: از میانگین جهانی دور نیستیم به طوری که مصرف نمک و شکر در کشور ۲ برابر میانگین جهانی است اما چون کشور چین خیلی کم نمک مصرف می کند و ۲۰ درصد جمعیت جهان را دارد میانگین استاندارد را بسیار پایین آورده است.

دیناروند مصرف شیر را در کشور از میانگین جهانی کمی پایین تر عنوان کرد و گفت: مصرف شیر در کشور نسبت به کشورهای اروپایی بسیار کمتر است و رژیم غذایی مردم ما در مصرف میوه و سبزیجات بسیار بالاست و در مصرف گوشت سفید کم و در مورد ماهی یک چهارم وضعیت مطلوب را داریم.

رئیس سازمان غذا و دارو در مورد اینکه برخی مصوبات وزارت بهداشت مانند عدم مصرف قند و نوشابه در سازمانها رعایت نمی شود ادامه داد: مصوبات دولت دائمی نیستند و با تغییر دولتها جابه جا می شوند گاهی هم مصوبات هزینه بالایی دارند و جایگزینی قند با کشمش و خرما برای سازمانها گران تمام می شد.

دیناروند در مورد تبلیغات کالاهای غیرمجاز در صدا و سیما نیز گفت: صدا و سیما ضوابط خاص خود را دارد این سازمان معتقد است کالاهای مجاز را تبلیغ می کند و کالاهایی مانند سیگار و دارو که ممنوعیت تبلیغ دارند را تبلیغ نمی کند با این وجود وزارت بهداشت به این سازمان توصیه می کند که برای اصلاح شیوه زندگی مردم کمک کند در این مسیر تیغ دو لبه ای وجود دارد که باید هر دو جنبه را در نظر گرفت.

وی در مورد عرضه شیر فله نیز گفت: وزارت بهداشت با عرضه شیر به صورت فله ای مخالف است اما سازمان دامپزشکی اجازه آن را صادر کرده به همین دلیل اعلام کرده ایم که این روش را اصلاح کنند چرا که سلامت مردم بیش از اینها اهمیت دارد در عین حال شیر پاستوریزه به اندازه کافی موجود است و شیر فله ای قابل کنترل نیست و امکان دستکاری و تقلب در آن وجود دارد.

دیناروند در مورد تخلف واحدهای صنفی تولید غذا نیز گفت: متأسفانه از جمله تخلفات این واحدها عرضه محصولات تاریخ گذشته است که برخورد با آنها بسیار سخت است و نظارت بر این اصناف نیز بر عهده وزارت بهداشت قرار ندارد از سوی دیگر تعداد واحدهای صنفی و عرضه کننده مواد غذایی زیاد است و این نظارت را در کشور سخت می کند.

دیناروند اعلام کرد که سامانه پایش غذا که به دلیل مشکلات نرم افزاری و اجرایی متوقف شده بود به زودی آغاز به کار می کند.

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: در حال حاضر ۱۱ هزار و ۲۰۰ کارخانه غذایی که مجوز از وزارت بهداشت دارد فعالیت می کنند که ۴۵ هزار پروانه محصول از وزارت بهداشت دریافت کرده اند در سالهای اخیر شاهد تنوع و افزایش جدی کیفیت هستیم که در عین حال بسته بندی و صادرات محصولات را به کشورهای همجوار نیز داشته ایم.

وی در پایان همایش روز جهانی غذا را که ۲۱ مهر در سالن اجلاس برگزار می شود فرصتی دانست که اهمیت وظایف دستگاه های نظارتی از جمله سازمان غذا و دارو و نهادهای تولید و عرضه کننده غذا را نشان می دهد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات