به هنگام افزایش آلودگی هوا شیر و فرآورده های لبنی بیشتری مصرف کنید زیرا شیر به دلیل دارا بودن فسفر، منیزیم و کلسیم خنثی کننده سموم هستند.

به گزارش افکارنیوز ، نسرین علیزاده، مسئول بهبود تغذیه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: کلسیم موجود در شیر و لبنیات به ویژه ماست و پنیر قادر به جذب عناصر سنگین است و می تواند با فلزات سنگین نظیر سرب ترکیب شده و باعث دفع آنها از بدن شود.

نسرین علیزاده افزود: شیر یکی از مهمترین منابع دریافت ویتامین D است که به دلیل ویژگی خاص خود، مصرف روزانه آن می تواند مانع جذب ذرات آلاینده به ویژه ذرات فلزی شود.

وی تصریح کرد: مصرف شیر باعث نرم شدن مخاط تنفسی فوقانی مری و معده می شود.

وی ادامه داد: مصرف انواع ماست از جمله ماستهای پروبیوتیک برای به حداقل رساندن مشکلات گوارشی انتخاب مناسبی است.

این مسئول تغذیه اظهار داشت: شیر به دلیل دارا بودن فسفر، منیزیم و کلسیم خنثی کننده سموم است.

وی مصرف روزانه ۲ تا ۴ واحد شیر و فرآورده های آن را توصیه و عنوان کرد: مصرف روزانه ۲ لیوان شیر، یک لیوان ماست و ۴۵ گرم پنیر مناسب است.

وی خاطر نشان کرد: بیشترین میزان جذب کلیسم برای ساخت استخوان سنین ۸ تا ۱۸ سالگی است و پس از ۳۰ سالگی جذب کلیسم توسط استخوانها و روده روند کاهشی پیدا می کند.

علیزاده با بیان اینکه مصرف فرآورده های لبنی برای رشد و سلامت ضروری است، گفت: افرادی که تا سن ۳۰ سالگی مقدار مناسبی از کلسیم را دریافت و ذخیره می کنند در سنین میانسالی و سالمندی یا به عارضه پوکی استخوان دچار نمی شوند یا درصد ابتلا به آن ناچیز است.

وی شیر را اکسیر جوانی معرفی کرد و افزود: شیر به دلیل دارا بودن ۶ ماده مغذی مورد نیاز بدن غذایی کامل محسوب می شود.

وی با بیان اینکه قابلیت جذب کلسیم شیر بیش از ۳ برابر قابلیت جذب قرص های کلسیمی است، تصریح کرد: وجود ویتامیD، لاکتوز و ترکیبات پروتئین و فسفر دار مانند کازئین از دلایل افزایش جذب کلسیم شیر است.

این کارشناس تغذیه اظهار داشت: بسیاری از افراد به جای مصرف شیر به مصرف مکمل ها روی می آورند اما با توجه به آنکه مصرف مستمر داروها ممکن است عوارضی را به همراه داشته باشد، بهتر است شیر و فرآورده های لبنی جایگزین دارو شود.

وی عنوان کرد: شیر منبع مهم ید است و ید عامل افزایش بهره هوشی و قدرت یادگیری است این ماده غذایی پرخاصیت، حاوی فسفر، ویتامین D و انواع ویتامین های دیگر نظیر ویتامینE وB است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات