از شایع ترین علائم این بیماری، گرفتگی عروق است. گرفتگی عروق به خصوص در کشورهای توسعه یافته و حتی در حال توسعه موجب سکته قلبی و در نهایت منجر به نارسایی قلبی می شود.

یک فوق تخصص قلب گفت: نارسایی قلبی، بیماری است که اشکالاتی در عملکرد قلب ایجاد می کند و در نهایت منجر به کم کاری قلب می شود.

دکتر سعید یزدان خواه در گفت وگو با ایسنا، اظهار داشت: نارسایی قلبی علایم بسیاری دارد که شایع ترین آنها تنگی نفس و خستگی زودرس است. ورم پا و شکم نیز در افراد دچار نارسایی قلبی ظاهر می شود.

وی ادامه داد: علایم مادرزادی مانند اشکالات مجرای شریانی یا تنگی دریچه آئورت از دیگرعلایم نارسایی قلبی هستند.

این فوق تخصص قلب افزود: از شایع ترین علائم این بیماری، گرفتگی عروق است. گرفتگی عروق به خصوص در کشورهای توسعه یافته و حتی در حال توسعه موجب سکته قلبی و در نهایت منجر به نارسایی قلبی می شود.

یزدان خواه اظهار کرد: همچنین بیماری ژنتیک و ارثی از دلایل ایجاد نارسایی هستند که در پی آن، اشکالاتی در متابولیسم سلول به وجود می آید. ذخیره گلیکوژن و بافت چربی می تواند این نوع نارسایی قلبی را ایجاد کند.

وی عنوان کرد: در برخی موارد به دنبال زایمان، این نارسایی اتفاق می افتد. همچنین سموم و الکل و داروهایی که برای شیمی درمانی استفاده می شوند، منجر به نارسایی قلبی می شوند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: عفونت های ویروسی و انگلی می تواند از دیگر دلایل نارسایی قلبی در افراد باشد.

یزدان خواه گفت: طول عمر بیمارانی که علایم نارسایی قلبی را نشان می دهند، کاهش پیدا می کند ولی برای این بیماری، درمان هایی وجود دارد که موجب بهبود بیماری و افزایش طول عمر فرد می شود.

وی درباره راه های جلوگیری از نارسایی قلبی، اظهار کرد: اگر علت های قابل درمانی مانند فشارخون و بالا بودن چربی وجود داشته باشد، می توان این علت ها را با درمان رفع کرد تا منجر به نارسایی قلبی نشود. یکی دیگر از راه های جلوگیری از ابتلا به این بیماری، خودداری از تماس با سموم و مصرف الکل است. همچنین اگر بیماری در حال شیمی درمانی است و دچار نارسایی قلبی شود، باید تحت نظر پزشک قرار گرفته و این بیماری را مرتب پیگیری کند تا داروهای جایگزین برای وی استفاده شود.

این فوق تخصص قلب عنوان کرد: زمان ایجاد نارسایی قلبی در افراد بستگی به علت آن دارد. ممکن است علت مادرزادی باشد که در این صورت در سنین پایین اتفاق می افتد و افرادی نیز که دچار گرفتگی عروق هستند، معمولا از ۴۰ سالگی به بعد دچار می شوند.

یزدان خواه برای پیشگیری از ابتلا به نارسایی قلبی توصیه کرد: افراد عوامل خطرزا را از خود دور کرده و فشار خون و چربی خود را کنترل کنند. ورزش در طول هفته و رعایت رژیم غذایی سالم و کم چرب نیز از نکاتی است که با انجام آنها از نارسایی قلبی جلوگیری می شود. افراد می توانند با رعایت الگوی زندگی سالم، عوامل خطرزا را رفع کنند.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات