بند ناف یکی از مهم ترین مکان ها برای ایجاد عفونت بعد از تولد است.

به گزارش افکارنیوز ، غیر از حمام کردن ها و دوش گرفتن های معمول، خیلی نیاز به تمیز کردن جداگانه نافتان ندارید، مخصوصا اینکه باکتری های بسیار مفیدی در آن وجود دارد.

میکروب ناف


۱- وسایل موردنیاز را جمع آوری کنید. وسیله خاصی برای تمیز کردن ناف نیاز نیست و افراد از وسایل مختلفی برای این منظور استفاده می کنند. ببینید برای شما چه وسیله ای بهتر عمل می کند. می توانید از وسایل زیر استفاده کنید: گوش پاک کن، آب، روغن بچه، پروکسید هیدروژن و الکل.

۲- یک سر گوش پاک کن را در هر محلولی که انتخاب کرده اید فرو کنید و آن را به آرامی وارد سوراخ نافتان کنید و در آن بچرخانید. دقت کنید که نباید گوش پاک کن را خیلی محکم فشار دهید.

۳- گوش پاک کن های کثیف را دور ریخته و اگر احساس می کنید، نافتان هنوز کثیف است، عمل را با یک گوش پاک کن تمیز تکرار کنید.

۴- وقتی کارتان تمام شد، یک گوش پاک کن تمیز بردارید و با آن باقیمانده محلولی که در نافتان مانده است را تمیز و خشک کنید.

۵- اگر دوست دارید می توانید برای داخل نافتان، از اسپری یا دئودورانت مخصوص ناف استفاده کنید.

مراقبت از ناف


۱- بعد از حمام کردن حتما داخل نافتان را خشک کنید. رطوبت زیاد، رشد باکتری های مضر را تسهیل می کند. یادتان باشد، در ناف شما بیش از ۱۵۰۰ باکتری سالم می تواند زندگی کند که مطمئنا نمی خواهید باکتری های مضر برای آنها دردسر ایجاد کنند.

۲- به خاطر داشته باشید که نیاز به تمیز کردن منظم نافتان نیست. همین که به طور منظم حمام کنید و دور شکم و دور نافتان را صابون بزنید، دیگر جای نگرانی نخواهد بود. ناف شما برخلاف دندان هایتان نیاز به مراقبت دائمی ندارد.
موقع تمیز کردن نافتان خیلی دقت کنید. عجله کردن در این کار ممکن است به شما آسیب بزند

۳- قبل از حمام کردن، به داخل نافتان کمی روغن نارگیل یا روغن زیتون بزنید. روغن باعث می شود کثیفی ها و ذرات دیگر راحت تر با شستشو بیرون بیایند.

۴- اگر نافتان خشک است، از نئوسپورین استفاده کنید. با حرکت آرام و دورانی از دور ناف شروع کرده، کرم را بمالید و کم کم وارد ناف شوید. سپس کرم ها را با گوش پاک کن تمیز کنید.

نکات


۱- کسانی که نافشان بوی بدی می دهد و قرمز می شود، بهتر است از مواد شستشوی مخصوص پوست های حساس استفاده کنند. یکی از عمده ترین دلایل بو گرفتن داخل ناف، شستشوی آن با صابون و بعد خوب خشک نکردن آن است. به همین دلیل پوست ناف خشک و حساس می شود.

۲- ناف یک محیط بسته روی شکم شماست. هیچ چیز از آن راه نمی تواند وارد بدنتان شود. اگر برای شستن آن نگران می شوید، با پزشک مشورت کنید.

هشدارها


- هیچ وقت اشیای نوک تیز یا کثیف را وارد نافتان نکنید.

- اگر نافتان خارش یا سوزش داشت، به پزشک مراجعه کنید. ممکن است عفونت کرده باشد.

- اگر موقع تمیز کردن ناف، به طور تصادفی خودتان را زخمی کرده اید، از پزشک کمک بگیرید.

- موقع تمیز کردن نافتان خیلی دقت کنید. عجله کردن در این کار ممکن است به شما آسیب بزند.

- الکل و گوش پاک کن ها را دور از دسترس بچه ها قرار دهید.

مراقبت از بند ناف نوزاد


کاهش میکروب های بند ناف در نوزادان


چند تن از پژوهشگران کشورمان تاثیر خشک نگه داشتن بندناف و مصرف موضعی شیر مادر را بر میکروب های موجود در بند ناف ۱۵۰ نوزاد مقایسه کردند.

در یک گروه، به همه مادران توصیه شد که از سه ساعت بعد از تولد، مالیدن شیر مادر به قسمت باقیمانده بند ناف و لبه بریده شده آن را دو بار در روز شروع کنند و تا دو روز بعد از افتادن بندناف ادامه دهند.

در گروه دیگر نیز، توصیه شد که هیچ ترکیبی در قسمت باقیمانده بندناف استفاده نکنند.

بر اساس این بررسی با مصرف موضعی شیر مادر، میزان باکتری های بیماری زای استافیلوکوک اورئوس، ای کولای و کلبسیلا کاهش می یابد.

این بررسی همچنین نشان می دهد، میانگین زمان افتادن بند ناف در گروه مصرف کننده موضعی شیرمادر کوتاه تر از گروه خشک نگه داشتن بندناف است.

به گفته پژوهشگران با توجه به این که مصرف موضعی شیر مادر میزان باکتری ها را در بندناف کاهش می دهد، می توان استفاده از شیر مادر را یک روش آسان، ارزان و غیرتهاجمی برای مراقبت از بندناف در نظر گرفت.

بند ناف یکی از مهم ترین مکان ها برای ایجاد عفونت بعد از تولد است.

روش های متفاوتی برای مراقبت از بند ناف نوزادان استفاده می شود که برخی از آنها آثار نامطلوبی برای نوزاد ایجاد می کنند و ممکن است باعث تاخیر در افتادن بندناف و افزایش خطر عفونت شوند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات