دبیر کانون انجمن های صنفی پرورش دهندگان مرغ تخم گذار گفت: در جلسه روز گذشته مسئولان و نماینده های تولیدکنندگان به جمع بندی کاملی برای تعیین قیمت تخم مرغ نرسیدند که مقرر شد پس از بررسی در کارگروه های تخصصی، قیمت پیشنهادی در جسله هفته آینده ستاد تنظیم بازار بررسی و تعیین شود.

به گزارش افکارنیوز ، سید فرزاد طلاکش که در نشست خبری بزرگداشت روز جهانی تخم مرغ سخن می گفت، اظهارکرد: قیمت منطقی برای هر کیلو گرم تخم مرغ در بازار مصرف کیلویی ۶۲۰۰ و شانه ای ۱۲ هزار و ۴۰۰ تومان خواهد بود که البته مسلما چنین قیمت هایی برای این محصول در نظر گرفته نمی شود.

وی افزود: دولت باید برای جلوگیری از ضرر و زیان بیش از حد مرغداران بخشی از صادرات را خارج از نظام تنظیم بازار تعریف کند و در صورت افزایش قیمت و مجبور شدن به واردات برای کنترل قیمت، آن را محدود نکند چرا که بازار جهانی متقاضی این فرآورده پروتئینی بوده و به جایگاه ایران به عنوان صادرکننده لطمه وارد می شود.

دولت دست از سر تخم مرغ بردارد!

طلاکش تصریح کرد: دولت به جای دخالت های مکرر در بازار تخم مرغ بهتر است دست از سر این صنعت بردارد تا نظام عرضه و تقاضا قیمت آن را مشخص کند که در این صورت تولید و بازار ثبات بیشتری پیدا می کند و می توان امیدوار بود که دیگر مردم شاهد نوسانات بسیار در بازار تخم مرغ نیستند.

دبیر کانون سراسری انجمن های صنفی پرورش دهندگان مرغ تخم گذار ادامه داد: در صورت آزاد سازی بازار حتی اگر قیمت هر عدد تخم مرغ ۱۰۰ تومان هم افزایش یابد مردم فشار چندانی را متحمل نمی شوند که البته می توان از طریق اجرای طرح هایی مانند شناسنامه دار کردن تخم مرغ و حک کردن قیمت بر هر عدد از این محصول از تضییع حقوق مصرف کنندگان و سوء استفاده سودجویان جلوگیری کرد.

مصرف تخم مرغ در ایران نصف کشورهای توسعه یافته

طلاکش اظهار کرد: مصرف سرانه تخم مرغ در کشور نسبت به سال های گذشته افزایش مناسبی داشته و به ۱۹۱ عدد رسیده است اما هنوز با میزان مصرف در کشورهای توسعه یافته ای مانند ژاپن که ۳۶۰ عدد است، فاصله ی زیادی دارد.

وی افزود: مصرف سرانه تخم مرغ در سال ۸۹ کمتر میانگین جهانی و حدود ۱۶۰ عدد بود اما با فعالیت های ترویجی انجام شده، میزان مصرف این فرآورده پروتئینی افزایش مناسبی داشته و به ۱۹۱ عدد رسیده است که به همین دلیل کانون سراسری انجمن های صنفی پرورش دهندگان مرغ تخم گذار امسال را در به نام سال آشتی با تخم مرغ نام گذاری کرد.

دبیر کانون انجمن های صنفی پرورش دهندگان مرغ تخم گذار افزود: میزان مصرف سرانه تخم مرغ در کشور با کشورهای توسعه ای یافته فاصله ی زیادی دارد چرا که سرانه مصرف این محصول در کشورهای آمریکا، انگلستان، فرانسه، آلمان و… در حدود ۲۸۰ عدد و در کشورهایی مانند بلژیک، دانمارک و ژاپن حدود ۳۶۰ عدد است که در همین راستا مراسم روز جهانی تخم مرغ با شعار" کودکی با نشاط، بزرگسالی سالم با یک تخم مرغ در روز" برگزار می شود.

کوتاه شدن قد کودکان و نوجوانان ناشی از کمبود مصرف پروتئین

وی با بیان اینکه تخم مرغ پروتئین ها و مواد مغذی بسیاری دارد که برخلاف دیگر فرآورده های پروتئینی، ۱۰۰ درصد آن جذب بدن می شود، گفت: از فواید مصرف تخم مرغ می توان به کاهش ابتلا به آلزایمر و نابینایی در کهن سالی، کمک به لاغری به دلیل نیاز کمتر به کالری پس از مصرف آن در طول روز و تکامل سیستم عصبی و مغز جنین و نوزاد اشاره کرد.

طلاکش ادامه داد: یکی از مهمترین شاخصه های توسغه در هر جامعه ای بحث بلند قد شدن کودکان است و بنا بر اعلام دفتر بهبود تغذیه وزرات بهداشت حداقل ۱۲.۵ درصد کودکان و نوجوانان ایران به دلیل عدم مصرف کافی پروتئین دچار کوتاهی قد شده اند.

دبیر ستاد کشوری ترویج مصرف تخم مرغ با اشاره به اینکه ایران رتبه دهم تولید تخم مرغ را دارد، اظهارکرد: گرچه تخم مرغ بر اساس تورم و گران شدن مواد اولیه مصرفی مشابه سایر کالاهای غذایی دیگر افزایش قیمت داشته اما قیمت این محصول نتنها گران نیست بلکه در مقایسه با ساده ترین و کم خاصیت ترین ماده غذایی موجود در سبد معمول غذایی مردم حتی برای قشر متوسط وضعیف، همچنان از قیمت پائینی برخوردار است و مردم حداقل در شش ماه از سال تخم مرغ را به زیان مرغداران خریداری می کنند.

وی انتقاد کرد: ستاد تنظیم بازار با ورود ظالمانه به بازار تخم مرغ تنها در زمانی که قیمت این محصول حتی کمی بالاتر از نرخ مصوب باشد با تعرفه های سنگین صادرات و تشدید نظارت ماموران تعزیراتی قیمت آن را در بازار کنترل می کند اما هنگامی که مرغداران محصولشان را هزار تومان کمتر از قیمت مصوب می فروشند و متضرر می شوند بازار به حال خود رها می شود.

تخم مرغ بسته بندی شده بهتر از فله ای و تخم مرغ محلی مغذی تر از صنعتی

وی تاکید کرد: تخم مرغ بسته بندی شده علی رغم بالاتر بودن قیمت آن نسبت به فله ای از تخم مرغ بسته بندی نشده و فله ای بهتر است چرا که مصرف کنندگان می توانند از تازه و سالم بودن آن مطمئن باشند. همچنین تخم مرغ محلی که خارج از سیستم تولید مرغداری های صنعتی و با رنگ پوست بژ مانند در بازار عرضه می شود مغذی تر از تخم مرغ های صنعتی سفید و قهوه ای رنگ است.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات