اغلب اعضای کنگره آمریکا به شدت حامی اسرائیل هستند و قصد ندارند با کاهش تحریم ها فرصتی به ایران بدهند. بنابراین در عمل چنین اتفاقی رخ نخواهد داد.

به گزارش افکارنیوز ، خبرگزاری رویتر ضمن انتشار این تحلیل نوشت: بیشتر اعضای کنگره به فریبکاری حسن روحانی بدگمانند. جان مک کین، لیندسی گراهام و کلی آیوت سناتورهای جمهوری خواه در بیانیه ای اعلام کردند ما باید در زمینه این ابتکار عمل دیپلماتیک کنونی با چشمانی باز پیش برویم و نباید به ایران اجازه بدهیم تا از مذاکرات به عنوان وسیله ای برای تاخیر و فریبکاری استفاده کند. بسیاری از قانونگذاران آمریکایی به شدت حامی اسرائیل هستند و می گویند ایران در تلاش برای دستیابی به توانایی تسلیحات هسته ای است.

«آرون دیوید میلر» مقام ارشد سابق وزارت خارجه آمریکا و عضو مرکز «وودرو ویلسون» در واشنگتن گفت: کنگره قصد ندارد فرصتی به ایران بدهد و تا زمانی که اعضای کنگره شاهد اقدام قابل توجهی از جانب ایرانیان نباشد، چنین کاری نخواهند کرد.

«جان آلترمان» در مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی در واشنگتن گفت، ایرانیان برای مذاکره با دولت اوباما باید متقاعد شده باشند که دولت وی می تواند آنچه را که می خواهد از کنگره بگیرد اما ادرویس نماینده جمهوری خواه و رئیس کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان آمریکا گفت: ما می توانیم از طریق تحریم های فلج کننده به اعمال فشار بیشتر بر این رژیم ادامه دهیم و توانایی آن را برای پیگیری دستیابی به تسلیحات هسته ای هدف قرار دهیم. آمریکا باید با تحریم های فلج کننده ایران را تحت فشار بگذارد.

سناتور «چارلز شومر» و «روبرت مندنز» ، رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا نیز با ملحق شدن به قانونگذاران جمهوری خواه از اوباما خواستند تا موضعی جدی و سخت در مورد ایران اتخاذ کند.

مندنز که تحت تاثیر سخنرانی روحانی قرار نگرفته بود، گفت: در عین حالی که من از اظهارات رئیس جمهوری روحانی مبنی بر این که ایران به دنبال یک روند صلح آمیز و دیپلماتیک است، استقبال می کنم اما از لحن به شدت خصمانه ای که در اظهارات وی بود، ناامید شدم.

در همین حال به گزارش صدای آمریکا تعدادی از اعضای کنگره پس از شنیدن سخنرانی رئیس جمهور ایران در مجمع عمومی ضمن صدور بیانیه هایی خطاب به اوباما از وی خواستند با چشم باز با ابتکارهای دیپلماتیک روبرو شود.

یادآور می شود لابی صهیونیستی ایپک کاملا بر فعالیت مجلس نمایندگان و سنای آمریکا اشراف دارد و به همین دلیل با وجود اختلاف نظر دو طیف دموکرات و جمهوری خواه در مسائل دیگر، در موضوع فشار و تشدید تحریم ها علیه ایران اجماع کامل وجود دارد که طی چند ماه گذشته به واسطه تصویب تحریم هایی با اکثریت قاطع آرا نمود پیدا کرده است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات