لرستان خبر گزارش می دهد؛

حجم زیادی از اجناس بی‌کیفیت و خارجی در نبود نظارت لازم وارد بازارهای استان لرستان شده و اجناس ایرانی را تحت الشعاع قرار داده است.

به گزارش لرستان خبر، بازهم بوی مهر و ماه مدرسه، بازهم هیاهوی آغاز سال تحصیلی و بوی کاغذ و کتاب و دفتر، بازهم زنگ زندگی و نشاط در کوچه‌ پسکوچه‌های شهر و طنین دل‌نشین آوای مدرسه در گوش کودکانه‌های پیاده‌روهای زندگی.

 

این روزها، حتی اگر سرسری هم از خیابان‌های شهر خرم‌آباد رد شوی، فرق حال و هوای مردم را با دیگر روزهای سال به‌راحتی درک می‌کنی؛ پدران و مادران لرستانی نیز همچون همه پدران و مادران ایران‌ زمین شوق و اشتیاقشان در خرید کیف، کفش و نوشت‌افزار برای بچه‌ها کم از اشتیاق خود بچه‌مدرسه‌ای‌ها نیست و انگار که خودشان می‌خواهند به مدرسه بروند، شاید هم به یاد دوران محصلی خودشان افتاده‌اند.

 

پدر و مادرهایی که حاصل تمام عمر و زندگی‌شان را به‌پای نوگلان و نونهالانشان می‌گذارند تا بزرگ شوند؛ دانش‌آموز و دانشجو و درس بخوانند به امید اینکه در آینده همین بچه‌ مدرسه‌ای‌های امروز عمران و آبادانی ایران اسلامی را مشق کنند و بی‌نیازمان کنند از آنان که به فکر استثمار و انحصار داشته‌های ما هستند.

 

یاد باد ....

 

یاد دوران مدرسه به خیر؛ بچه‌های دهه‌های 60 و 70 آن روزگار را خوب به خاطر می‌آورند.بوی نفتی و دل‌چسب دفترهای کاهی، مدادهای سیاه و قرمز و بابا آب داد، بابا نان دادهای کجکی گچ نوشته روی تخته‌سیاه. یاد ریزعلی خواجوی و کوکب خانم به خیر. یاد تصمیم کبری که فکر کنم دیگر دانشگاهی شده باشد و فارغ‌التحصیل. یادش به خیر آن روزگاری که حتی در خواب هم می‌گفتیم حسنک کجایی.

 

روزگاری که چند خواهر برادر قد و نیم قد شاید به‌زور یک بسته کامل مداد رنگی یا مداد شمعی را باهم نقاشی می‌کردند، اما این روزها تنوع محصولات و تولیدات نوشت‌افزاری به حدی است که شاید ما بچه‌های دیروزی حتی فکرش را هم نمی‌کردیم. انواع دفتر و دفترچه در طرح‌ها و اندازه‌های مختلف...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

برای اطلاع بیشتر از وضعیت بازار لوازم‌التحریر سری به بازار شهر خرم‌آباد زدیم تا از نزدیک نظر خریداران و فروشندگان را جویا شویم.

 

 

 

 

 

 

 

مرد فروشنده میان‌سالی که سرگرم حساب‌ و کتاب و فروش روزانه‌اش بود جواب می‌دهد: دفتر 40 برگ از 500 تومان تا پنج هزار تومان، دفتر 60 برگ از دو هزار تومان تا هفت هزار تومان، خودکار از 500 تومان تا پنج هزار تومان، پاک‌کن از 100 تومان تا سه هزار تومان، مداد از 300 تومان تا هزار تومان، دفتر یادداشت از هزار و پانصد تومان تا نه هزار تومان و... هر کدام طرحی و رنگی و متناسب با هر سلیقه و نگرشی.

 

علاقه دانش‌آموزان به نوشت‌افزار ایرانی –اسلامی به جای مدل غربی

 

محدثه فیروزی دانش‌آموز کلاس دوم دوره ابتدایی در حالی‌که چشم‌هایش را به رنگ و نگارهای دفتر نقاشی‌ها دوخته بود، کودکانه و بندبند درباره نوشت‌افزار موردنیاز و دلخواهش می‌گوید: دوست دارم لوازم‌التحریری که می‌خرم طراحی و نقش‌های زیبا داشته باشد و از لوزم‌التحریر همه دوستان و همکلاسی‌هایم قشنگ‌تر باشد.

 

وی می‌افزاید: هرچند که زیبایی و ظاهر محصولات برایم خیلی مهم است اما سعی می‌کنم در انتخاب وسایل موردنیاز برای مدرسه به نظر مادر و پدرم هم توجه کنم.

 

مادر محدثه نیز که سرگرم بررسی کیفیت و قیمت اجناس موجود در فروشگاه است، می‌گوید: محدثه و برادرش محمد که دانش‌آموز سال اول دوره اول متوسطه است علاقه خاصی به نوشت‌افزار ایرانی -اسلامی با طرح‌هایی از قبیل شکرستان و کلاه قرمزی دارند و من هم سعی می‌کنم  با تشویق آن‌ها به خرید این محصولات از گرایش فرزندانم به طرح‌های غربی غیر اسلامی جلوگیری کنم.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

عدم تنوع لازم در طراحی لوازم‌التحریر

 

 

 

 

 

 

 

 

وی که از ثبات نسبی قیمت نوشت‌افزار راضی است، ادامه می‌دهد: قیمت محصولات موجود در بازار به نسبت تنوعی که در این محصولات دیده می‌شود منصفانه است اما لازم است در زمینهٔ طراحی نوشت‌افزار ایرانی - اسلامی اقدامات بیشتری صورت گیرد چون این محصولات در همه فروشگاه‌های سطح شهر موجود نیست و گاهی دیده می‌شود که تنوع لازم و متناسب با گروه‌های سنی مختلف در این محصولات وجود ندارد.

 

 

محمد اشرفی فروشنده یکی از مراکز پخش و فروش لوازم‌التحریر خرم‌آباد نیز با بیان اینکه قیمت نوشت‌افزار نسبت به سال گذشته تغییر محسوسی نداشته است، می‌گوید: 80 درصد لوازم‌التحریر موجود در بازار در مقایسه با سال قبل قیمت ثابت داشته و فقط در بعضی موارد قیمت محصولات به‌صورت جزئی و حدود پنج درصد تا هفت درصد افزایش داشته است.

 

او ادامه می‌دهد: باوجود این ثبات قیمت اما امسال بازار فروش نسبت به سال‌های قبل افت شدید داشته به‌نحوی‌که می‌توان گفت بعضی روزها فروش ما در مقایسه با سال قبل 90 تا 100 درصد کمتر شده است.

 

مناسب نبودن بازار کسب‌ و کار لوازم‌التحریر

 

این شهروند خرم‌آبادی بابیان اینکه ثبات قیمت به‌تنهایی برای رونق بازار کافی نیست، بیان می‌کند: افزایش تورم و قیمت سایر مایحتاج موردنیاز مردم قدرت خرید آن‌ها را کاهش داده و سبب شده که بازار کسب‌ و کار بسیاری از فروشندگان و کاسبان این روزها وضعیت مناسبی نداشته باشد.

 

به فروشگاه لوازم‌التحریر دیگری وارد می‌شوم روی سردرش یک بنر خوش‌رنگ آبی دیده می‌شود که فروشگاه را بانام "پارکر" معرفی می‌کند.

 

وارد می‌شوم و سلام می‌کنم، مرد خوش‌ برخوردی با موهای کم پوشت و چهره‌ای پر از انرژی با اشتیاق جواب سلامم را می‌دهد و من بلافاصله خود را معرفی و سؤالاتم را از او می‌پرسم، او نیز مثل فروشنده قبلی قیمت‌های امسال را نسبت به سال قبل ثابت ارزیابی می‌کند و می‌گوید: حتی بعضی از اقلام در مقایسه با سال قبل نرخ‌ آن کمتر شده و برای مثال یک دفتر 40 برگ را از جلوی دستش بلند می‌کند و ادامه می‌دهد این دفتر سال قبل با قیمت هزار و 500 تومان به فروش می‌رسد اما امسال همین دفتر را باقیمت هزار و 250 تومان عرضه می‌کنیم.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

وی چند قلم جنس دیگر را روی میز جلویش می‌گذارد و توضیح می‌دهد: این دفتر کلاسور 100 برگ سال قبل 12 هزار تومان و امسال 11 هزار تومان قیمت دارد و بر عکس این نوع دفتر کلاسور 100 برگ که در مقایسه با نوع قبلی کیفیت کمتری دارد، سال قبل 9 هزار تومان و امسال باقیمت 9 هزار و 300 تومان عرضه می‌شود.

 

 

 

ثابت بودن قیمت لوازم‌التحریر

 

 

 

 

او ادامه می‌دهد: دفتر 80 برگ از هزار تومان تا شش هزار تومان و دفتر صد برگ از هزار و 500 تومان تا هشت هزار تومان که در مقایسه با سال قبل قیمت ثابت داشته و تفاوت قیمت آن‌ها مربوط به جنس کاغذ و کیفیت محصول است.

 

آقای فروشنده مکث کوتاهی کرد و ناگهان لبخندی که از آغاز صحبت بر لب داشت به‌ یک‌ باره از چهره‌اش رخت بربست و گفت: اما متأسفانه این روزها اوضاع بازار مساعد نیست و فروش امسال ما حتی به نصف فروش روزانه سال قبل هم نمی‌رسد.

 

فاطمه اسد الهی یک شهروند خرم‌آبادی است که از قیمت بالای اجناس موجود در بازار گلایه دارد و می‌گوید: قیمت اجناس موجود در بازار از کیف، کفش،کتاب تا لوازم‌التحریر و اسباب‌بازی آن‌قدر بالاست که ما برای تهیه لوازم موردنیاز دخترم که دانش‌آموز اول ابتدایی است باید بیش از نیمی از حقوق کارمندی همسرم را صرف این موارد کنیم.

 

عرضه اجناس بی‌کیفیت توسط دست‌فروشان

 

این شهروند خرم‌آبادی تفاوت قیمت‌ها، عرضه اجناس بی‌کیفیت توسط دست‌فروشان و عدم توجه به اقشار کم‌درآمد جامعه را در قیمت‌گذاری از مهم‌ترین مشکلات موجود در بازار می‌داند و ادامه می‌دهد: خانواده‌هایی که چندین دانشجو و دانش‌آموز را با حقوق کارگری اداره می‌کنند، بدون شک  در این بازار پرتلاطم و شلوغ با مشکلات زیادی مواجه می‌شوند که لازم است به این موضوع رسیدگی شود.

 

وی می‌گوید: نرخ کتاب‌های درسی که در مقایسه با سال‌های گذشته قابل‌مقایسه نیست و خیلی بالا رفته است، تنها یک دست کتاب درسی دوره ابتدایی بیش از 30 هزار تومان قیمت دارد و این اصلاً قابل‌قبول نیست.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مریم ابراهیمی یکی دیگر از شهروندان خرم‌آبادی که به همراه دختر 9 ساله‌اش برای خرید لوازم‌التحریر به بازار آمده در پاسخ با این سؤالم که امسال قیمت‌های لوازم‌التحریر چطور است؟ با گلایه کیفی را که برای دخترش خریده باز می‌کند و چند دفتر 40 برگ  از آن بیرون می‌کشد و می‌گوید همین چند دفتر را به قیمت بالایی خریدم، بیش‌تر از این توان خرید نداشتم.

 

 

 

ورود لوازم التحریر خارجی با کیفیت پایین به بازار لرستان

 

 

ایرج شعبان، رئیس اتحادیه لوازم‌التحریر فروشندگان شهرستان خرم‌آباد بیش از همه‌ چیز از تغییرات قیمت موجود در بازار به علت عدم وجود نظارت کافی گلایه دارد و می‌گوید: قیمت لوازم‌التحریر نسب به سال گذشته تغییر آن‌چنانی نداشته و می‌توان گفت که ثابت بوده است اما حجم زیادی از اجناس بی‌کیفیت و خارجی وارد بازار شده و عمده مشکل ما این است که یک‌قلم کالای موجود در بازار با قیمت‌های متفاوتی عرضه می‌شود.

 

وی افزود: به‌طور مثال در جریان بازرسی و نظارت اخیری که اتحادیه لوازم‌التحریر در بازار انجام داد، یک نوع چسب پنج سانتی در برخی مراکز فروش با قیمت دو هزار تومان و همان محصول در برخی مراکز باقیمت پنج هزار تومان فروخته می‌شد.

 

رئیس اتحادیه لوازم‌التحریر فروشندگان شهرستان خرم‌آباد عدم وجود بازرسی لازم را علت این تفاوت قیمت‌ها دانست و عنوان کرد: متأسفانه در حال حاضر به دلیل عدم توانایی در پرداخت دستمزد بازرسان و بر اساس رأی اعضای اتحادیه تنها یک بازرس از سوی اتحادیه بر قیمت‌ها نظارت دارد و مشخص است که یک نفر به‌تنهایی نمی‌تواند بر بازار وسیع و گسترده نوشت‌افزار نظارت کند و بیشترین حجم نظارت بر بازار نوشت‌افزار از سوی اداره کل نظارت و بازرسی انجام می‌شود.

 

وی بیان کرد: اگر نظارت دقیقی بر بازار حاکم و سپس بر اساس جنس و وزن کاغذ یک قیمت واحد برای انواع لوازم‌التحریر در نظر گرفته شود دیگر شاهد این تفاوت قیمت‌ها در بازار نیستیم و بازار به حالت آرامش وارد می‌شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

وجود 50 فروشگاه مجاز عرضه لوازم‌التحریر در خرم‌آباد

 

 

 

 

 

 

 

 

شعبان تصریح کرد: در حال حاضر 50 فروشگاه مجاز عرضه لوازم‌التحریر در سطح شهرستان خرم‌آباد وجود دارد و در این مراکز لوازم‌التحریر استاندارد و باقیمت‌های مصوب در اختیار شهروندان قرار می‌گیرد.

 

 

 

 

 

وی اظهار داشت: با اینکه کودکان و نوجوانان استقبال خوبی از نوشت‌افزار ایرانی-اسلامی داشتند اما این محصولات برای تمامی سلایق و گروه‌های سنی طراحی نشده‌اند و بنابر این بسیاری از فروشگاه‌های عرضه لوازم‌التحریر کمتر به سمت این محصولات تمایل دارند چراک ه این فروشگاه‌ها تنوع محصول را برای سلایق و سنین مختلف در نظر می‌گیرند.

 

رئیس اتحادیه لوازم‌التحریر فروشندگان شهرستان خرم‌آباد از وجود 40 مرکز عرضه کتاب درسی در خرم‌آباد خبر داد و گفت: بنا بر تصمیم اداره کل آموزش‌ و پرورش استان امسال توزیع کتاب به شخصی واگذار شد که فاقد پروانه کسب معتبر (مجوزهای لازم) است و این شخص کتاب‌های درسی را در فروشگاه‌های سطح شهر توزیع می‌کند.

 

وی افزود: سال‌ها بود که طرح‌ها و شخصیت‌های کارتونی غربی از "بن تن" گرفته تا "مرد عنکبوتی و باربی و سیندرلا" و... در میان ابزار تحصیل کودکان ما جا خوش کرده بود و افکار پاک و معصوم کودکان و نوجوانان ما را به سمت فرهنگ و پوشش غربی سوق می‌داد، اما خوشبختانه چند سالی است که کلاه قرمزی، دارا و سارا، شخصیت‌های جذاب شکرستان و بسیاری از دیگر عروسک‌ها و شخصیت‌های کارتونی ایرانی به میدان  رقابت باشخصیت‌های غیر ایرانی آمده‌اند و خوشبختانه در مواردی گوی سبقت را نیز از آن‌ها ربوده‌اند.

 

به‌ هر حال به نظر می‌رسد، می‌توان با یک نظارت دقیق و اصولی بر بازار لوازم‌التحریر در روزهای منتهی به آغاز سال تحصیلی جدید و توجه بیشتر به تولید و عرضه لوازم‌التحریر ایرانی-اسلامی  این روزهای پر از انرژی و نشاط کودکی را به کام دانش‌آموزان و خانواده‌های آنان شیرین و شیرین‌تر کرد.منبع: تسنیم

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات