بیت آشور مدافعی است که پیش از کارلوس کی روش توانست نظر یورگن کلینزمن را برای بازی در تیم ملی فوتبال آمریکا جلب کند ولی آسیب دیدگی راه او را از آمریکا به ایران کج کرد!

به گزارش افکارنیوز ، مهرداد بیت آشور، جدیدترین بازیکن ایرانی تبار است که کارلوس کی روش او را به تیم ملی فوتبال ایران دعوت کرد. برای بیت آشور ایران کشوری عجیب نیست.

پایگاه اینترنتی soccer. si. com در گزارشی از این بازیکن ایرانی نوشت: «پدر و مادر بیت آشور هر دو در ایران متولد شده اند. او در بچگی به دیدن ایران رفت. او تقریبا به زبان فارسی مسلط است. اینها همه دلایلی است که باعث می شود بیت آشور با ایران بیگانه نباشد.

او دراین باره با خنده می گوید: " وقتی بخواهم فارسی صحبت کنم، قطعا" تابلو" خواهم بود اما اشکالی ندارد. "

وقتی تیم ملی فوتبال ایران علاقه خود را به مهرداد بیت آشور و فراخواندن او به اردوی تیم ملی اعلام کرد، او این پیشنهاد را قبول کرد تا برای اولین بار تیم ملی ایران را همراهی کرده باشد. او از سال ۲۰۱۱ که در تیم سن خوزه بازی می کند، جزو نفرات اصلی تیمش بوده است. بیت آشور مساله ای برای رفتن به ایران ندارد. در ایران بستگان زیادی دارد. مهرداد کاملا با فرهنگ ایران آشنایی دارد. تنها نکته نگران کننده برای مهرداد بیت آشور پرواز طولانی مدت به ایران خواهد بود. برای بیت آشور انتخاب ایران اصلا سیاسی، فرهنگی یا چیزی از این دست نبود. بیت آشور می خواهد فوتبالش را با تیم ملی ایران تکمیل کند و شانس حضور در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل را داشته باشد. این مدافع درباره انتخاب تیم ملی فوتبال ایران می گوید: " تنها دلیلم برای انتخاب ایران فوتبال بود. می خواستم در جام جهانی بازی کنم. از وقتی بچه بودم، رویای حضور در جام جهانی را در ذهن خود داشتم. وقتی کی روش من را برای تیم ملی انتخاب کرد، فرصت بی نظیری برایم فراهم شد. امیدوارم بتواند از این فرصت به بهترین شکل استفاده کنم. "

تیم ملی فوتبال ایران که صعودش را به جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل قطعی کرده است، هفته دیگر در ورزشگاه آزادی با تایلند در انتخابی جام ملت های آسیا بازی خواهد داشت؛ جایی که انتظار می رود ۱۰۰ هزار هوادار برای حمایت از تیم ملی ایران به ورزشگاه بروند. تیم ملی ایران در حال حاضر با یک پیروزی و یک تساوی در صدر جدول گروه خود قرار دارد. کارلوس کی روش که سابقه هدایت مترو استارز و رئال مادرید را در کارنامه خود دارد، در این بازی تمام بازیکنان اصلی خود را در اختیار خواهد داشت. او سعی کرده است علاوه بر لژیونرها بهترین بازیکنان ایران را نیز از لیگ انتخاب کند. چند بازیکن ایرانی خارج از کشور بازی می کنند. او از زمانی که هدایت تیم ملی فوتبال ایران را برعهده گرفته است، تلاش می کند بازیکنان ایرانی تباری را که خارج از کشور بازی می کنند، انتخاب کرده و به اردوی تیم ملی ببرد. ارتباط کارلوس کی روش با مهرداد بیت آشور خیلی آسان بود. این ارتباط از طریق امید نمازی، دستیار او در تیم ملی حاصل شد. امید نمازی متولد ایالت یوتاه است که در ایران بزرگ شده و سپس برای ادامه تحصیل به آمریکا مهاجرت کرده است. او مدت های زیادی در آمریکا بازی کرده و بیت آشور را زیر نظر داشته است.

بیت آشور درباره صحبت با امید نمازی می گوید: " چند بار با امید نمازی و دن گاسپار صحبت کرده و مذاکرات زیادی در این باره انجام دادیم. آماده بودم تا برای اردوی تیم ملی ایران در پرتغال نیز به این اردو اضافه شوم اما این اردو و بازی دوستانه ایران لغو شد و من در سن خوزه ماندم. هیچ وقت نمی خواهم به گذشته فکر کنم. نگاه من همیشه به آینده است. "

یورگن کلینزمن، سرمربی تیم ملی فوتبال آمریکا دو بار مهرداد بیت آشور را به اردوی تیم ملی آمریکا دعوت کرد. یک بار اوت سال قبل و یک بار هم در ژانویه امسال اما بیت آشور در این دو دعوت حضور نداشت. او در ژانویه امسال به دلیل مصدومیتی که برایش پیش آمد، مجبور شد از اردوی تیم ملی آمریکا خارج شود. از آن زمان به بعد بیت آشور به تیم ملی آمریکا دعوت نشده بود تا اینکه کارلوس کی روش او را به اردوی تیم ملی ایران دعوت کرد. بیت آشور درباره دعوتش به تیم ملی آمریکا می گوید: " خیلی ساده بود. آنها بازی من را دیده و به تیم ملی آمریکا دعوت کردند. این تنها چیزی است که می توانم به شما بگویم. اگر هم آنها من را به تیم ملی آمریکا دعوت نمی کردند، باز هم مشکلی برای همراهی ایران نداشتم. پس از اینکه بعد از مصدومیتم اردوی تیم ملی آمریکا را ترک کردم، یورگن کلینزمن به من اس ام اس داد و گفت چه کار دیگری باید برایت انجام دهم. کار خوبت را ادامه بده. من بازی تو را نگاه می کنم. می دانم که مسوولان تیم ملی آمریکا استعدادیاب های خوب و مطرحی برای لیگ این کشور دارند و آنها همه بازی ها را با دقت تماشا می کنند. این همان چیزی است که می توانم درباره اتفاقات پیش آمده درباره دعوت به تیم ملی آمریکا بگویم. "

مهرداد بیت آشور در سال ۲۰۱۰ توسط تیم سن دیه گو کشف شد. او در پست دفاع راست بازی می کند و علاقه زیادی به نفوذ دارد. بیت آشور بازیکن هجومی است. او در طول سه فصلی که در تیم سن خوزه بازی کرده، ۱۶ پاس گل داده است که آمار بسیار جالب توجهی به شمار می رود. او نقش بسزایی در موفقیت سن خوزه داشته و هواداران این تیم علاقه خاصی به این بازیکن دارند.

او درباره اینکه پس از رفتن به تهران از مردم و هواداران تیم ملی فوتبال ایران چه انتظاری دارد، گفت: " پاسخ به این سوال خیلی سخت است. آنها هیچ وقت من را در تیم ملی ندیده اند. مطمئنا شاید آنها چند بار بازی من را در تیم باشگاهی ام دیده باشند و نظر خودشان را درباره من داشته باشند. آنها من را بازیکنی خوب می دانند اما مطمئنا آنها با بازیکنی که سال ها در کنارشان بوده همانند من برخورد نخواهند کرد. می خواهم به تهران بروم و همراه تیم ملی ایران تمرینات فشرده ای را داشته باشم و بتوانیم بازی بسیار خوبی برابر تایلند انجام دهیم. این یک گام رو به جلو برای من است. "

سابقه مهرداد بیت آشور به گونه ای است که خیلی ها در ایران را به خود مجذوب کرده است. آنها خیلی کنجکاو هستند تا درباره این بازیکن که مدت ها در آمریکا بازی کرده، بدانند. حسن روحانی، رییس جمهور جدید ایران در ماه های اخیر تلاش کرده تا رابطه بین ایران و آمریکا بهبود یابد. وقتی او برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک سفر کرد، بیت آشور این اتفاقات را به یاد می آورد و می گوید: " ما آن هفته در لیگ بازی داشتیم و نتوانستم به آنجا بروم. فکر می کنم خیلی خوب بود اگر می شد با آقای روحانی دیدار کنم. سیاست را دنبال نمی کنم و برایم رابطه سیاسی بین ایران و آمریکا مهم نیست. "

او در این باره ادامه می دهد: " ترسی ندارم که از من دراین باره سوالی شود اما متاسفانه نمی توانم پاسخی درباره مسائل سیاسی بدهم. خیلی خوشحالم که فرصت در اختیار من قرار گرفت تا بتوانم برای تیم ملی ایران بازی کنم. من از این بابت خیلی خوشحالم. مادرم همیشه به من ایمیل می زند و مدام از من این سوال را می کند: " کی به ایران می روی؟ پرواز تو به ایران چه زمانی است؟ فکر می کنم پروازم به ایران صبح زود باشد. همیشه به مادرم از طریق ایمیل می گفتم، هر وقت که پروازم قطعی شود به شما می گویم. مادرم بسیار هیجان زده است و نمی تواند منتظر باشد. بستگان زیادی در ایران دارم که منتظرند من را در ایران از نزدیک ببینند. می خواهم شب اول در ایران به همه آنها سلام کنم. سپس سفر کاری من شروع می شود. "

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات