شهردار تهران گفت: نمی گویم در شهرداری هیچ تخلف و رشوه گیری وجود ندارد و مردم اذیت نمی شوند ولی فساد بسیار کاهش یافته است.

به گزارش افکارنیوز ، شهردار تهران در مراسم یادواره شهدای نازی آباد که در نخستین شب ماه محرم در مسجد امام حسن مجتبی (ع) برگزار شد، گفت: ما وظیفه داریم تا عاشورا را آنگونه که هست درک کنیم و نسبت به آن معرفت پیدا کنیم و تنها به یک عزاداری صرف بسنده نکنیم.

محمدباقر قالیباف در این مراسم با بیان اینکه همه زندگی مادی و معنوی خود را مدیون شهدا هستیم، گفت: گذشت زمان و آمدن ایام بزرگترین وذکر و یادآوری برای همه ماست و خداوند ماه های مختلف از جمله رجب، شعبان، رمضان، محرم و صفر و اعیادی چون غدیر و قربان و مناسبت های مختلف را به عنوان فرصتی برای ما قرار داده تا از این فرصت ها درس بگیریم و از آن برای ادامه زندگی و اصلاح آن بهره بگیریم.

وی افزود: همچنین ماه های محرم و صفر نقش برجسته ای در حفظ اسلام مخصوصا برای این زمان فراهم کرده که باید درس های فراوانی از آن بگیریم.

قالیباف ادامه داد: یکی از ویژگی های مهم محرم و نهضت امام حسین (ع) چندوجهی بودن آن است. حضرت امام حسین (ع) در ظلم ستیزی، برقراری قسط و عدل و برپایی امر به معروف و نهی از منکر تلاش می کردند. البته ما از امام حسین (ع) فقط ظلم ستیزی را یاد نگرفتیم. ایشان بسیار مهربان بودند و حسن خلق هم داشتند و در کنار محبت در زندگی صبر و شکیبایی فراوانی داشتند. امام حسین (ع) در هر شرایطی تسلیم اراده خداوند شدند، چه در لحظات سخت ظهر عاشورا و چه در فشارهایی که قبل از عاشورا تحمل کردند.

وی اضافه کرد: اگر به دنبال یک بصیرت عاشورایی هستیم، یاد گرفته ایم که دین خط قرمزها، اصول و فروع، جهاد اکبر و جهاد اصغر دارد. دین به ما یاد داده که تقدم و تاخر را بشناسیم و اولویت ها را تشخیص دهیم.

شهردار تهران افزود: با همین فرهنگ است که ما در روز ۱۳ آبان که تقارن با آغاز محرم داشت شعار مرگ بر آمریکا سر دادیم. اگر ما مقابل آمریکا ایستاده ایم این ایستادن یک حرکت سیاسی و مصلحت اندیشانه نیست، بلکه ریشه در فرهنگ اهل بیت و شناخت دقیق از فرهنگ امام حسین (ع) دارد. ۱۳ آبان نمادی از بی اعتمادی، بدبینی و اعتراض ما به آمریکاست. ۱۳ آبان نمادی است که نشان می دهد ما بدون آمریکا هم می توانیم پیشرفت کنیم.

وی معتقد است اگر امام حسین (ع) در مقابل ظالم ایستاد ما هم باید در مقابل ظالم بایستیم. همانطور که امام راحل ما با برداشتی صحیح از فرهنگ عاشورا در روز ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ مقابل ظلم ایستادند و هرگز در مقابل شاه تا بن دندان مسلح که این همه امکانات و و ساواک و غیره را در کنار حمایت آمریکا داشت، کوتاه نیامدند.

قالیباف ادامه داد: حتی نزدیکان امام (ره) در حوزه هم به ایشان توصیه کردند شما که سربازو پشتیبانی و امکانات ندارید چرا اصرار بر قیام دارید. اما امام (ره) با شناختی که از محرم، مقابله با ظلم و ظلم ستیزی داشتند به وظیفه خود عمل کرده و چون بر مدار سنت های الهی حرکت کردند، پیروز شدند. بنا براین نهضت ما هم برگرفته از فرهنگ عاشورا و کربلا بود.

وی تصریح کرد: ما با همان روحیه ظلم ستیزی، ایثار و شهادت طلبی در دوران دفاع مقدس در مقابل تجاوز دشمنان ایستادیم و با گروهک های مختلف مبارزه کردیم.

شهردار تهران در ادامه با اشاره به واژه" نرمش قهرمانانه" که از تدابیر مقام معظم رهبری است، گفت: این بدان معناست که با ظالمان سخن گفته شود تا آنها به راه راست هدایت شوند و کسانی که بهانه می کنند که ما می خواهیم دشمن تراشی کنیم بفهمند که اصلا این طور نیست و ما به دنبال دعوا نیستیم. ملت ما به دنبال این است که نه به کسی ظلم کند و نه اینکه کسی به او ظلم کند.

قالیباف با بیان اینکه مهمترین مولفه در همه تصمیمات ما در مسایل داخلی و خارجی تکیه کردن و توجه به مردم است، خاطرنشان کرد: در پیروزی انقلاب، تداوم انقلاب و دوران دفاع مقدس در هر شرایطی که به مردم تکیه دادیم به پیروزی رسیدیم و هرگاه از جای دیگر کمک خواستیم و به مردم تکیه و توجه نکردیم به پیروزی نرسیده ایم.

وی افزود: این افتخار برای ملت ما ماند که در مقابل ظلم ایستاد و توفیق شکست ظالم را پیدا کرد. مبارزه با ظالم حتما سختی و مشقت فراوان دارد و ما در این راه باید کمر همت ببندیم.

به گفته شهردار تهران محرم، صفر و فرهنگ قرآن و اهل بیت است که به ما اجازه می دهد فرزند، برادر، همسر و آبرویمان را فدای اسلام کنیم ولی هرگز اجازه نداریم عزتمان را بفروشیم. اینها هیچ منافاتی هم با حرف زدن با آمریکا ندارد. چراکه امام حسین (ع) هم تا آخرین لحظه به دنبال هدایت دشمنانش بود.

وی تاکید کرد: حال که باید متکی به خود و ملت خود باشیم باید بدانیم که ما مسئولین و کسانی که شما و شهدا این فرصت را برایمان فراهم کردند که امروز قدرت در اختیار داشته باشیم باید با تاسی به فرهنگ اهل بیت در راه برقراری قسط و عدل تلاش کنیم. چراکه از نبی مکرم اسلام نقل شده که یک ساعت تلاش برای برقراری عدالت و قسط در جامعه از ۷۰ سال عبادت ارزش بیشتری دارد.

قالیباف افزود: همچنین زمانی که حضرت علی (ع) خلیفه و امام جامعه بودند، در مدینه همه فقرا می توانستند نان گندم بخورند، آب سالم بنوشند و خانه داشته باشند.

یه اعتقاد وی فقط صرفا با شعار دادن و موضع گرفتن به تنهایی نمی توان از اسلام دفاع کرد و آن را به جهانیان معرفی و انقلاب را به نسل آینده معرفی کرد.

شهردار تهران با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری که فرموده بودند دشمن شماره یک ما آمریکاست و راه مبارزه با آمریکا چیزی نیست جز کار، کار و کار تصریح کرد: ایشان نفرمودند راه مبارزه با آمریکا شعار، شعار و شعار است.

وی ادامه داد: همانقدر که امر به معروف و نهی از منکر مهم است مبارزه با فقر هم مهم است و درجامعه ای که در آن فقر باشد ندای ملکوتی ایمان شنیده نمی شود.

قالیباف سپس خطاب به نمازگزاران مسجد امام حسن مجتبی (ع) نازی آباد گفت: من مدیون شما شهروندان عزیز در این شب عزیز باشم، اگر در کارم یک لحظه حس و روحیه دوران دفاع مقدس وجود نداشته باشد و رفتار اداری پیدا کرده باشم.

وی با اشاره به قول خود به شهروندان تهرانی که تلاش می کنیم فاصله شمال و جنوب شهر بیشتر نشود گفت: امروز مدعی هستیم این فاصله نه تنها بیشتر نشده بلکه کمتر هم شده است.

قالیباف ادامه داد: نمی گویم در شهرداری هیچ تخلف و رشوه گیری وجود ندارد و مردم اذیت نمی شوند ولی فساد بسیار کاهش یافته است. از این رو در دوره جدید مدیریت شهری با همکاران رزمنده، انقلابی و متعهد خود که در شهرداری تعدادشان کم نیست، کمر همت بسته ایم که با کمک و مشارکت شما شهروندان فهیم بتوانیم شهرداری را به نقطه ای برسانیم که وقتی مردم وارد آن می شوند احساس آرامش کنند.

وی افزود: این را قبول ندارم که بگوییم مردم ما برای رفاهیات و نان انقلاب نکردند. حتما اینگونه است ولی وقتی می بینیم حضرت علی (ع) در زمان حکومت برایش مهم بود که حتی یک کودک هم سر گرسنه بر بالین نگذارد و ظلمی رخ ندهد ما هم باید به رفاهیات و معیشت مردم توجه کنیم.

قالیباف با بیان اینکه عمق استراتژیک نظام ما قلب مردم است که پای نظام و حکومت نشسته اند، اظهار داشت: این را بدانیم که اگر سستی به وجود آید، روحیه مبارزه از ما گرفته شود، تهاجم فرهنگی تاثیرگذار شود، اختلاف باشد و گروه گرایی و حزب گرایی بر اساس انقلاب ما غلبه پیدا کند، از مسیر نهضت امام حسین (ع) فاصله گرفته ایم.

وی در بخش دیگری از سخنانش به شهروندان تهرانی قول داد به تمام نامه هایی که به دستش می رسد ظرف مدت یک هفته الی ۱۰ روز پاسخ داده می شود و گفت: از آنجایی که بخش اعظمی از نامه ها مربوط به بحث اشتغال و کار است، با اینکه این موضوع از وظایف شهرداری نیست اما ما این موضوع را به مراجع ذیصلاح اعلام می کنیم. ولی موضوعات مربوط به کار شهرداری حتما پاسخ داده خواهد شد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات