معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه واگذاری وظایف تنظیم بازار محصولات کشاورزی به این وزارتخانه در کمیته تخصصی پیگیری می شود، گفت: نامه ای مبنی بر دستور رئیس جمهور برای لغو آزادسازی قیمت شیر دریافت نکردیم.

حسن رکنی در حاشیه دوازدهمین نمایشگاه بین المللی دام، طیور، فرآورده های لبنی و صنایع وابسته در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه در صنعت دام و طیور پیشرفت های قابل توجهی را داشته ایم، اظهار داشت: به دنبال افزایش بهره وری در این صنعت هستیم زیرا دنیا به سمت بهبود ضریب تبدیل غذایی به ۱/۵ برابر است؛ در حالی که این رقم در ایران حدود ۲ است، بنابراین باید قدم های بلندی برای افزایش بهبود این صنعت برداریم.

وی ادامه داد: یکی از اقدامات موثری که باید انجام شود کاهش سن کشتار است؛ زیرا وقتی در سن بالا کشتار انجام می شود و یا به نوعی جوجه گوشتی نیز دیر کشتار می شود این مسئله موجب تجمیع چربی در لاشه و کاهش کیفیت می شود، بنابراین ضریب تبدیل غذایی دچار مشکل می شود.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه یکی از اقدامات مؤثر برای بهبود کیفیت و کاهش ضریب تبدیل غذایی کشتار در سن پایین است گفت: صنعت طیور نیز اگر به دنبال بهره وری و بهبود آن است باید به صورت زنجیره ای در این صنعت عمل شود. با توجه به اینکه بخشی از نهاده های دامی با هزینه های بالایی وارد کشور می شود ما می توانیم با توجه به دانش فنی که در این زمینه وجود دارد به افزایش بهره وری کمک کنیم.

رکنی در ادامه خاطرنشان کرد: در بخش دام و شیر نیز اقدامات موثری انجام شده و معتقدیم باید به سمتی پیش برویم که دام های دو منظوره را در کشور احیا کنیم و همچنین ژن های جدید را در بخش دام های سنگین وارد کشور کنیم. بنابراین سعی داریم در زمینه تأمین گوشت و شیر باکیفیت با ورود ژن های جدید که از بهترین نوع است را وارد کنیم.

وی در مورد تامین خوراک دام و طیور و نگرانی دامداران از قیمتها خاطرنشان کرد: مسئله تامین نهاده ها مربوط به وزارت بازرگانی است ولی با توجه به اطلاعاتی که در این زمینه دارد وضعیت ذخایر نهاده در انبارهای داخلی در وضعیت مناسبی است و همچنین سهم قابل توجهی از نهاده ها نیز در بنادر وجود دارد، بنابراین نگرانی از این بابت نباید وجود داشته باشد.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی در مورد نامه رئیس جمهور مبنی بر لغو آزادسازی و یا افزایش قیمت شیر خاطرنشان کرد: هر موضوعی در این زمینه مربوط به ستاد تنظیم بازار است و از مسائل ذی ربط حوزه کاری بنده نیست. همچنین نامه ای نیز در این زمینه دریافت نکرده ام.

رکنی در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم مبنی بر نگرانی مصرف کنندگان از افزایش قیمت مرغ در قبل از سال جدید و همچنین نظر کمیسیون کشاورزی نسبت به رخ دادن چنین اتفاقی اظهار داشت: خوشبختانه روند تولید در طیور بسیار مناسب است و معتقدم تولید در هر بخشی باید اقتصادی باشد و در این شرایط است که وضعیت پایدار می شود. اگر به دنبال حمایت از مصرف کننده هستیم ابتدا باید بخش تولید و تولیدکننده را مورد توجه قرار دهیم که البته این کار در حال انجام است.

وی گفت: در ستاد تنظیم بازار نیز مواردی که مربوط به مشکلات تولیدکنندگان است در حال حل شدن بوده و تصمیم گیری نهایی در وزارت بازرگانی و سازمان حمایت پیگیری می شود.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی در مورد زمان اجرای طرح انتزاع تاکید کرد: وزارت جهاد کشاورزی براساس موارد قانونی که پیش بینی شده حرکت می کند و اقدامات قانونی برای انتقال این وظایف از وزارت صنعت به وزارت جهاد کشاورزی باید طی شود.

رکنی در پاسخ به سوال تسنیم مبنی بر اینکه آیا این موضوع تا قبل از سال جدید انجام می شود تا دیگر در پایان سال با مشکل تنظیم بازار کالاهای کشاورزی روبرو نباشیم گفت: کمیته خاصی در این زمینه تشکیل شده که در حال انجام کارهای قانونی برای واگذاری این وظایف است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات