رئیس سابق مرکز مطالعات انرژی اوپک پیش بینی کرد شرایط بازار جهانی نفت در سال آینده میلادی مشابه امسال خواهد بود و تغییر اساسی نمی کند.

به گزارش افکارنیوز ، بهای هر بشکه نفت آمریکا موسوم به وست تگزارش اینترمدیت حدود ۱۰ سنت کاهش یافته و معادل ۱۰۰ دلار و ۲۹ سنت در هر بشکه معامله شد.

همچنین هر بشکه نفت برنت دریای شمال نیز با افزایش حدود ۲۰ سنتی به قیمت ۱۱۲ دلار و ۳۸ سنت در هر بشکه داد و ستد شد.

بر همین اساس، رئیس سابق مرکز مطالعات انرژی اوپک پیش بینی کرد شرایط بازار جهانی نفت در سال آینده میلادی مشابه امسال خواهد بود و تغییر اساسی نمی کند.

" سعداله الفتحی" ، مشاور پیشین وزارت نفت عراق در تحلیلی نوشت: با نزدیک شدن به پایان سال ۲۰۱۳ میلادی، بازیگران بازارهای جهانی نفت در حال اندیشیدن به درآمدهای نفتی خود در سالی هستند که فراتر از حد انتظار بوده است، چرا که با روند رشد تقاضای نفت و عرضه فراوان در بازار، تولیدکنندگان این ماده باید خوش شانس باشند تا نفت خود را به بهای مورد نظر بفروشند.

با وجود نوسان های پیش روی بازار نفت به ویژه نوسان های فصلی در سال ۲۰۱۳، بهای سبد نفتی اوپک در روزهای پایانی سال حدود ۱۰۹ دلار برای هر بشکه است و میانگین سالانه بهای این سبد نیز در سطح حدود ۱۰۶ دلار قرار دارد.

میانگین بهای دیگر نفت های خام شاخص یعنی" برنت دریای شمال" و" وست تگزاس اینترمدیت" در سال ۲۰۱۳ به ترتیب ۱۰۸ دلار و ۹۷ دلار و ۹۸ سنت برای هر بشکه بوده است.

بهای این دو شاخص تحت تاثیر عوامل ژئوپلیتیکی بوده که در مناطق مختلف سبب اختلال در عرضه نفت خام شده است و این شرایط همچنان ادامه دارد.

تحولات بازار نفت در سال ۲۰۱۴

به نظر می رسد عوامل مشابهی که در سال ۲۰۱۳ بر توازن عرضه و تقاضا تاثیرگذار بوده است همچنان در سال ۲۰۱۴ نیز وجود داشته باشد، البته همراه با تزلزل و ناپایداری بیشتر.

کارشناسان معتقدند ایران یکی از عناصری است که نقش کلیدی در بازار نفت برای سال ۲۰۱۴ دارد که اگر مذاکرات هسته ای به خوبی پیش رود، طی شش ماه آینده تحول عظیمی در بازار نفت رخ خواهد داد.

همچنین مقام های لیبی اعلام کرده اند که صادرات از پایانه های شرقی این کشور از سر گرفته می شود اما تنها زمان، امکان تحقق این ادعا را مشخص می کند.

در سودان جنوبی نیز آتش بس اعلام شده است اما باید دید که این آتش بس تا چه مدت پابرجا می ماند.

همچنین باید منتظر ماند و دید که با توجه به ادعای دولت عراق، تولید این کشور باز هم افزایش می یابد یا ناامنی ها در این کشور مانع از تحقق آن می شود.

با توجه به همه این موارد، " اوپک" و" آژانس بین المللی انرژی" پیش بینی کرده اند عرضه نفت کشورهای غیر اوپک در سال ۲۰۱۴ یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه افزایش می یابد که سهم بیشتر این رشد از آن آمریکای شمالی خواهد بود.

با توجه به انتظارها درباره ادامه روند بهبود شرایط اقتصادی در کشورهای صنعتی و در حال توسعه، پیش بینی می شود عرضه جهانی نفت افزایش یابد.

با توجه به این پیش بینی ها، اوپک و آژانس بین المللی انرژی رشد تقاضا برای نفت در سال ۲۰۱۴ را به ترتیب یک میلیون بشکه و یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز برآورد کرده اند که این اختلاف برآورد در مقطع کنونی طبیعی است و با گذشت زمان این فاصله کمتر خواهد شد.

با توجه به این برآوردها، تقاضا برای نفت خام اوپک در سال ۲۰۱۴ نسبت به سال ۲۰۱۳ روزانه ۳۰۰ هزار بشکه کاهش می یابد و پیش بینی می شود تقاضا برای نفت خام اعضای این سازمان به روزانه ۲۹ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه برسد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات