برخی از وزرای کابینه دهم دولت، از چهره های دانشگاهی به شمار می آیند و مدرس یا عضو هیأت علمی دانشگاه هستند از این رو در تب و تاب گمانه زنی های این روز ها این احتمال می رود که عده ای از آنان بعد از پایان کار دولت به دانشگاه محل تدریسشان بازگردند.

  ۱۸ مرد کابینه محمود احمدی نژاد فارغ از معاونانش در کابینه را افرادی چون رستم قاسمی (وزیر نفت) ، کامران دانشجو (وزیر علوم، تحقیقات و فناوری) ، سید محمد حسینی (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی) ، صادق خلیلیان (وزیر جهاد کشاورزی) ، مجید نامجو (وزیر نیرو) ، محمدحسن طریقت منفرد (وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی) ، حمیدرضا حاجی بابایی (وزیر آموزش و پرورش) ، اسدالله عباسی (وزیر کار، رفاه و تعاون) ، محمد حسن نامی (وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات) ، حجت الاسلام حیدر مصلحی (وزیر اطلاعات) ، احمد وحیدی (وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح) ، مصطفی محمدنجار (وزیر کشور) ، محمد عباسی (وزیر ورزش و جوانان) ، سید شمس الدین حسینی (وزیر اقتصاد و دارایی) ، علی نیکزاد (وزیر راه و شهرسازی) ، مهدی غضنفری (وزیر صنعت، معدن و تجارت) ، علی اکبر صالحی (وزیر امور خارجه) و سید مرتضی بختیاری (وزیر دادگستری) ترکیب کابینه تا حدی ادغام شده دولت دهم را به سکان داری احمدی نژاد تشکیل داده اند.

اکنون که موضوع تغییرات دولت مطرح است علاوه بر گمانه زنی های متعددی که مطرح می شود، گمانه زنی درباره مقصد آینده کابینه دولت دهم نیز عنوان می شود.

اگر فرض کنیم که تمام این افراد سمت دولتی خود را ترک کنند، شاید تنها یک گزینه برای مقصد نهایی آنها پس از پایان عمر دولت دهم مطرح باشد و آنهم آموزش عالی است.

احمدی نژاد خود عضو هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت است و در بدو ورود به مسند قوه مجریه، از هم دانشگاهیانش از جمله محمد سلیمانی و حمید بهبهانی بهره برد. هر چند در ادامه راه و دولت دهم این افراد دیگر جایی در کنار مردان احمدی نژاد نداشتند و در عوض افرادی مثل کامران دانشجو سر کار آمدند، برخی مردان احمدی نژاد بعد از دانشگاه علم و صنعت هیأت علمی سایر دانشگاههای دیگر کشور هم به شمار می آیند.

در این گزارش سعی شده به مدارک تحصیلی وزرای دولت فعلی اشاره شود و اینکه ممکن است این افراد بعد از پایان کار دولت دهم به کدام دانشگاه به عنوان مدرس و هیأت علمی بازگردند.

محمدحسن نامی: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت دهم که یک سال نشده صندلی رضا تقی پور را با حکم احمدی نژاد از آن خود کرد، دارای دکتری جغرافیای سیاسی طی دوره مدیریت استراتژیک در دانشگاه عالی دفاع ملی و مدرس این دانشگاه است.

سید شمس الدین حسینی: وی در سال ۶۸ در رشته اقتصاد بازرگانی از دانشگاه علامه طباطبایی مدرک کارشناسی خود را اخذ کرد و در سال ۷۱ موفق به دریافت مدرک کارشناسی ارشد در رشته علوم اقتصادی از دانشگاه تهران شد.

حسینی مدرک دکتری خود را در سال ۸۴ در رشته اقتصاد بخش عمومی، بین الملل از واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد کسب کرده و علاوه بر دانشگاه آزاد در دانشگاه های پیام نور و علامه طباطبایی مشغول به تدریس بوده است.

حیدر مصلحی: حجت الاسلام مصلحی به مدت بیست سال تحصیلات حوزوی داشته وی همچنین مشاور و نماینده رئیس جمهور در دانشگاه مذاهب اسلامی به شمار می آید.

محمد عباسی: وی دارای دکتری مدیریت آموزش عالی از دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات است و مدتی نیز رئیس واحد مازندران این دانشگاه بود.

کامران دانشجو: وی را به عنوان هم دانشگاهی احمدی نژاد می شناسند، کامران دانشجو هم اکنون عضو هیأت علمی دانشکده مکانیک دانشگاه علم و صنعت و استاد تمام است.

صادق خلیلیان: تخصص وی اقتصاد منابع طبیعی است و دکترای خود در همین گرایش را از دانشگاه تربیت مدرس دریافت کرده است و در دوره کارشناسی مهندسی خاکشناسی دانشگاه چمران اهواز و کارشناسی ارشد اقتصاد کشاورزی دانشگاه تربیت مدرس تحصیل کرده است.

خلیلیان هم اکنون در مقطع دکتری در گرایش های اقتصاد کلان پیشرفته، توسعه پایدار، اقتصاد منابع آب و توسعه اقتصادی و نیز در رشته های مختلف کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه تربیت مدرس به تدریس مشغول است.

علی نیکزاد: در رزومه علی نیکزاد تنها قید شده که وی دارای تحصیلات عالی در رشته مهندسی عمران و عضو هیات امنای دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل است.

احمد وحیدی: وزیر دفاع کشورمان دارای مدرک کارشناسی در رشته الکترونیک، کارشناسی ارشد در رشته صنایع و هم اکنون نیز دانشجوی دکتری در رشته علوم استراتژیک است.

سید محمد حسینی: وی از سال ۶۹ تاکنون عضو هیأت علمی دانشگاه تهران و دارای مدرک دکتری فقه و مبانی حقوق اسلامی است.

مهدی غضنفری: وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز دارای مدرک کارشناسی مهندسی صنایع - تولید صنعتی از دانشگاه علم و صنعت ایران و کارشناسی ارشد در رشته مهندسی صنایع - تحلیل سیستم‏ ها از دانشگاه صنعتی امیرکبیر و دکترای مهندسی صنایع - برنامه ‏ ریزی تولید از دانشگاه سیدنی استرالیا است.

علی اکبر صالحی: دومین وزیر امور خارجه کشورمان در دولت دهم دانشیار دانشگاه صنعتی شریف است و علاوه بر این ۲ دوره رئیس این دانشگاه بود.

محمدحسن طریقت منفرد: وی نیز دومین وزیر بهداشت در دولت دهم به شمار می آید و دارای دکتری حرفه ای پزشکی عمومی، و بورد تخصصی جراحی است.

حمیدرضا حاجی بابایی: وزیر آموزش و پرورش دهمین دولت دارای مدرک لیسانس دبیری الهیات و معارف اسلامی از دانشگاه تهران، فوق لیسانس الهیات و معارف اسلامی از دانشگاه آزاد اسلامی کرج و دکتری الهیات و معارف از دانشگاه آزاد اسلامی تهران و عضو هیأت علمی دانشگاه بوعلی سینا همدان است.

رستم قاسمی: از هیئت علمی بودن رستم قاسمی اطلاعاتی در سایتهای مرجع در دسترس نبود اما در رزومه وی قید شده که در رشته مهندسی عمران فارغ التحصیل شده است.

مصطفی محمدنجار: مدرک مهندسی مکانیک (رشته طراحی جامدات) خود را از دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی و مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته مدیریت اجرایی (گرایش مدیریت استراتژیک) از سازمان مدیریت صنعتی اخذ کرده است.

اسدالله عباسی: وی که پس از شیخ الاسلام -عضو هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت بر منصب وزارت کار نشست، مدرک دکتری خود در تعلیم و تربیت و برنامه ریزی درسی را از دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات دریافت کرده است.

سید مرتضی بختیاری: وی دارای تحصیلات حوزوی است.

مجید نامجو: وی مدرک مهندسی عمران خود را در سال ۱۳۷۰ در کارشناسی ارشد مهندسی عمران در رشته سازه های هیدرولیکی از دانشگاه شهید باهنر کرمان دریافت کرده است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات