یکی از مهم ترین راه های درمان یبوست های بدون علت زمینه ای و یبوست های عادتی که بیشتر به دلیل رژیم غذایی و کاهش تحرک اتفاق می افتد، تغییر رژیم غذایی است.

به گزارش افکارنیوز ، چندی پیش در یکی از سایت های علمی خواندم نوشیدن یک لیوان آب ولرم به صورت ناشتا یا خوردن چند عدد انجیر خیس کرده، قبل از صرف صبحانه می تواند تاثیر زیادی در رفع یبوست داشته باشد. مدتی است که صبح ناشتا، یک لیوان آب ولرم می نوشم و یبوستم هم برطرف شده است.

می خواستم بدانم این کار در درازمدت مشکلی برایم ایجاد نمی کند؟ » رژیم های غذایی سرشار از چربی های حیوانی، گوشت، تخم مرغ و شیرینی، مصرف ناکافی میوه ها و سبزی ها و سایر مواد غذایی حاوی فیبر در رژیم غذایی، مصرف ناکافی آب و مایعات، نداشتن فعالیت بدنی مناسب و دقت نکردن به زمان احساس نیاز به اجابت مزاج و نادیده گرفتن یا به تعویق انداختن آن، از دلایل رایج یبوست مزمن یا تشدید آن هستند.

یکی از مهم ترین راه های درمان یبوست های بدون علت زمینه ای و یبوست های عادتی که بیشتر به دلیل رژیم غذایی و کاهش تحرک اتفاق می افتد، تغییر رژیم غذایی است. مثلا مصرف فراوان مایعات، به خصوص آب به افراد مبتلا به یبوست توصیه می شود چون آب، نقش مهمی در دفع بهتر مدفوع دارد و به همین دلیل هم یک فرد بزرگسال با وزن متوسط باید حدود روزی ۸ لیوان آب بخورد تا دچار یبوست نشود.

پیشنهاد بعدی، نوشیدن آب ولرم به صورت ناشتاست که به درستی به آن اشاره کرده اید. زمانی که صبح ناشتا، یک لیوان آب ولرم می نوشید، دستگاه گوارشتان تحریک و حرکت های گوارشی آن هم بیشتر می شود. در نتیجه، امر دفع برایتان آسان تر خواهد شد. افزایش مصرف خوراکی های حاوی فیبر غذایی هم یکی دیگر از درمان های یبوست است. به همین دلیل هم خوردن خوراکی هایی مانند انجیر که علاوه بر فیبر فراوان، دارای مواد محرک دستگاه گوارش برای دفع بهتر است، به افراد مبتلا به یبوست توصیه می شود.

بهتر است که افراد مبتلا به یبوست که مشکل زمینه ای مانند انسداد روده ندارند، شب ها مقداری انجیر را در آب خیس کنند و صبح ناشتا این انجیرها را همراه آب آن بخورند. این کار کمک زیادی به رفع یبوست و سهولت دفع خواهد کرد. با این حساب، عادت غذایی شما خواننده محترم برای رفع یبوست، خوب است و در درازمدت مشکلی برایتان ایجاد نخواهد کرد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات