یک متخصص تغذیه گفت: زنان انرژی کم تری برای فعالیت های غیرارادی نیاز دارند چرا که تعداد عضلات آنان کمتر از مردان است.

به گزارش افکارنیوز ، دکتر سید ضیاءالدین مظهری گفت: انرژی پایه مورد نیاز خانم ها کمتر از آقایان است چرا که تعداد عضلات زنان نسبت به مردان کمتر است و برای تامین انرژی مورد نیاز فعالیت های غیرارادی احتیاج به سوخت کمتری دارند.

وی در رابطه با انرژی مورد نیاز زنان و مردان اظهار کرد: بر مبنای محاسباتی که انجام شده، هر زن به ازای هر کیلو وزن خود ۰.۹ کالری و هر مرد به ازای هر کیلو وزن، یک کالری برای تامین انرژی پایه نیاز دارد که این در افراد به نوع فعالیت و میزان مصرف انرژی روزانه بستگی دارد و بین افراد متفاوت است.

این متخصص در ادامه اظهار کرد: به طور معمول زنان به ۱۶۰۰ و مردان به ۲۵۰۰ کالری در روز برای فعالیت های عادی و روزانه نیاز دارند که باید با استفاده از منابع درست مغذی ها تامین شود. بنابراین برای تغذیه درست باید از منابع چربی ها، قندها و پروتئین ها فراهم شود.

وی ادامه داد: برای تامین منابع مورد نیاز باید بین ۱۰ تا ۲۰ درصد کل انرژی از منابع پروتئینی، ۴۵ تا ۶۰ درصد از محل کربوهیدرات های پیچیده و ۲۰ تا ۳۰ درصد از کل انرژی های روزانه باید از منابع چربی به دست بیاید.

مظهری با بیان اینکه برخی از ویتامین ها در شرایط اقلیمی در افراد بومی با کمبود همراه هستند، عنوان کرد: این امیدواری می تواند به وجود بیاید در مناطقی که به صورت بومی کمبودهای ویتامین ها و مواد معدنی وجود دارد، با فراهم شدن تنها ۵۰ درصد ریزمغذی تعادل و تناسب برقرار شود و قدرت بدنی متناسب با شرایط در افراد وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: اما اگر تعادل در بدن افراد وجود نداشته باشد با وجود دریافت انرژی بیشتر، سیستم دفاعی که وظیفه حمایت و خنثی سازی رادیکال های آزاد و مبارزه با عوامل بیماری را بر عهده دارند نمی توانند این وظایف را به درستی انجام دهند چرا که تغذیه نامناسب و مواد غذایی طعم و رنگ دهنده می تواند سیستم دفاعی را دچار سردرگمی کند.

این متخصص تغذیه افزود: در صورت آسیب دیدن سیستم ایمنی ممکن است به جای عوامل خارجی به سلول های داخلی حمله ور شده و ارگان های حساس و ترکیبات مهم بدن را مختل کند و به بیماری های خود ایمنی و حساسیت ها منجر شود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات